Někteří Ukrajinci přišli s transparenty, které vytrvale drželi nad hlavou. V davu se objevovaly slzy ve tvářích lidí zahalených do ukrajinských vlajek. Projíždějící auta troubila a z některých vozů se ozývaly tóny ukrajinské hymny.

„Potřebujeme více než slova,“ volala do davu jedna z přítomných Ukrajinek.

„Stojím tu, protože Putin je vrah. A Ukrajina je naše,“ popsala mladá ukrajinská žena, která do davu začala vyvolávat „Sláva Ukrajině.“

Shromáždění lidé několikrát provolávali slávu ukrajinské vlasti i armády. V jeden moment přistoupil k páru mladých lidí postarší muž a postěžoval si, že jim nerozumí a neví, co skandují. Mladá žena mu vysvětlila, že tímto oslavují statečnost těch, kdo brání jejich zemi. „Bojujete statečně, jsme s vámi,“ dodal muž.

K shromáždění promluvil i římskokatolický kněz Marian Kurylo, který pronesl modlitbu Páně a vyzval k pomoci. Poslanec Marek Výborný poznamenal, že je to boj i za naši svobodu. „Myslím, že si pamatujeme, jak daleko umí dojet ruské tanky,“ připomněl temnou historii Výborný s tím, že nyní už slova nestačí, za což sklidil velký potlesk.

Radní Vít Ulrych připomněl, že zastupitelé Pardubic už ve čtvrtek podpořili usnesení o podpoře, a to i za pomoci hlasů zástupců komunistické strany.

Každá slova o podpoře Ukrajiny se od davu dočkala potlesku a uznání. Všichni do jednoho se shodli, že válka se netýká jen Ukrajiny a že pomyslně klepe i na naše hranice. A především principy demokracie a svobod.

Lidé na schody divadla pokládali květiny a zapalovali svíčky, aby uctili oběti této války.

Mrazivější než počasí ten večer byl už jen moment, kdy dav lidí začal zpívat ukrajinskou hymnu. Lidé z Pardubic ukázali, že stojí za Ukrajinou a jejími lidmi.

Pomoc Ukrajině

Lidé mohou pomoci skrze materiální pomoc. Kostel Panny Marie Bolestné v Pardubicích sbírá peníze i věci. Do kostelíčka lze nosit trvanlivé potraviny, spacáky, deky, pláštěnky nebo třeba zdravotnický materiál a hygienické potřeby pro ženy a děti. Věci převeze přímo na Ukrajinu český konzulát.

Aktuální potřeby v humanitární pomoci.Aktuální potřeby v humanitární pomoci.Zdroj: Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

U kostelíčka probíhají každý den také bohoslužby.