„Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty,“ uvedl za organizátory Luboš Louženský.

V Pardubickém kraji, kde jsou tento týden jarní prázdniny, pořádá akci skupina studentů Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, která iniciuje setkání studentů a všech příznivců této stávky. „Sejdou se v poledne u Lavičky Václava Havla v atriu výukového areálu pardubického univerzitního kampusu ve Studentské ulici, aby vyjádřili podporu potřebě obrany ústavních a společenských zvyklostí a hodnot a přihlásili se svým podpisem ke zveřejněné výzvě,“ konstatovala mluvčí univerzity Valerie Wágnerová.

Ke stávce se budou moci připojit i zaměstnanci Východočeského divadla Pardubice, kteří budou mít v poledne celodivadelní přestávku. „Dobře si pamatuji dobu, kdy divadlo stálo na straně studentů v roce 1989 a kdy jsme se podíleli na politické změně režimu. Chápu obavy dnešních studentů o ochranu demokracie a myslím si, že je zapotřebí být ve střehu a dávat jasně najevo, že nám není lhostejná budoucnost naší země,“ řekl ředitel divadla Petr Dohnal.