Kilometry chce přeměnit v peníze, které pomohou dětem. Po cestě, kterou započal předminulou sobotu a ukončí ji 21. června, ho doprovází Teribear, symbol stejnojmenného projektu Nadace Terezy Maxové dětem.

„Napadlo mě to už před lety, když jsem běhal ultramaratony a chtěl jsem zkusit něco delšího. Inspirací mi byla kniha od Scotta Jurka Jez a běhej. Hned jsem věděl, že nepoběžím jen tak, ale že se budu snažit vybrat peníze pro potřebné. A protože pravidelně běhám na akci Teribear hýbe Prahou, volba padla na Nadaci Terezy Maxové,“ popisuje pardubický běžec, který má červeného medvěda na batohu a na nohou bosoboty.

Jeho cíl je jasný – ze Sněžky se podél hranic a po vrcholcích vrátit zpátky na nejvyšší horu České republiky. „Běžím celý den. Původní plán byl 100 kilometrů, ale podmínky to neumožňují, dávám 50 až 60 kilometrů za den,“ vysvětluje Zdeněk v osmém dni, kdy doběhl na nejvýchodnější místo republiky.

Denně naspí pět nebo šest hodin, zatím se mu vždy podařilo přespat v penzionu nebo hotelu, karimatku si ale pro jistotu nese také.

Cestu komplikuje špatný stav cest. „Mezi horami jsou z některých stezek bažiny, jsou zarostlé po krk vysokou trávou a kopřivami, někde jsou ponechané polomy, jinde už značení skoro zaniklo. Jsou zničené i od těžké techniky,“ vypráví osmačtyřicetiletý muž, který pracuje jako marketingový specialista pro rodinnou firmu na výrobu košil. Desátý den přiznává, že ho začínají bolet nohy a přichází únava.

CESTA SE KOMPLIKUJE

Na několika místech měl Zdeněk domluvené svačiny, což se ale nepodařilo zajistit, jídlo tedy táhne na zádech. „Trénoval jsem s pětikilovým batohem, teď má devět kilo i víc, a to už unaví,“ říká běžec s tím, že se mu nejspíš nepodaří v termínu oběhnout hranice celé. Po 500 kilometrech tedy určuje novou destinaci – Vyšší Brod, nejjižnější město Česka.

Kam Zdeněk doběhne, není tolik podstatné jako cíl, který si stanovil – vybrat 21 tisíc korun pro pomoc dětem. Lidé zatím darovali třetinu. Zájemci mohou na facebookové stránce Česko během dokola – přes nejvyšší vrcholy českých hor podél hranic ČR sledovat, kde se běžec nachází, případně přispět do sbírky také. „Běžíme s medvědem dál,“ uzavírá pardubický běžec.