Středověk, první i druhá světová válka, vietnamská jungle, bagdádská ulice, několik ponorek a letadlová loď byla k vidění v Pardubicích. Ne, že by se tady zřizovalo velkolepé muzeum, naopak. Všechny vystavené exponáty měly jen centimetrové rozměry. Šlo totiž o modelářskou výstavu.
Již devátý ročník pardubického Kit salonu nabídl opravdu velmi pestrou přehlídku.

„Odhaduji, že tu máme asi pět až šet set modelů nejrůznějších velikostí i žánrů,“ řekl Vít Málek, člen pořádajícího Agama Kit Klubu Pardubice.

„Převažuje hlavně bojová tematika – letadla a pozemní technika. Nejvíce se tradičně objevuje druhá světová válka, jak pozemní technika tak letadla, následují letadla obecně. Další kategorie, jako třeba lodě nebo ponorky, nejsou už mezi modeláři tolik rozšířené,“ uvedl Málek.
Modely se staví různě. Od prostého slepení a nabarvení až třeba po vytvoření modelu přesně podle dobové fotografie. A objevují se i události poměrně nedávné.

„Zajímavé je, že do modelářství se rychle promítají i současné válečné konflikty. Prakticky ihned, jakmile k takové události dojde, reagují nejen modeláři, ale i samotní výrobci třeba nátiskem samolepek či výrobou modelů nebo příslušenství,“ dodal Málek.