Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem se chce znovu pokusit získat dotace z evropských fondů na opravy svých objektů. Projekt, s nímž státní podnik neuspěl v roce 2009, upravil podle podmínek ministerstva kultury, řekl ředitel hřebčína Jan Höck.
 Podle něj nehrozí, že by hřebčín se svou žádostí nestihl dodržet potřebné termíny.

„Jsme připraveni, máme hotový projekt tak, abychom o dotaci mohli požádat,“ uvedl ředitel hřebčína, který by chtěl získat z evropských fondů kolem 300 milionů korun.

Co je nutné opravit?

V areálu je nutné opravit zvláště stáje plemenných hřebců, malé stáje a vyměnit střešní konstrukce. Do projektu rekonstrukcí je zařazeno celkem 23 objektů.

Ministerstvo zemědělství vloni uvolnilo 22 milionů korun především na dopracování a zkvalitnění projektové dokumentace, která je podkladem pro žádost o dotaci. Část peněz směřovala i na opravy, v havarijním stavu byla kanalizace.

„Termín vyhlášení výzvy vhodné pro projekt bude velmi pravděpodobně počátkem října. V tuto chvíli čekáme na finální schválení ze strany ministerstva pro místní rozvoj,“ sdělil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Předchozí žádost o dotace byla kvůli chybám z Integrovaného operačního programu vyřazena.

Nejstarší hřebčín

Národní hřebčín je nejstarším velkým hřebčínem na světě, loni od založení uplynulo 430 let. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou.

Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.

Výměny ředitelů

Během tří let se v Kladrubech vystřídali tři ředitelé. Předchozí Jaroslav Dražan byl odvolán 27. listopadu 2009 pro chyby ve vedení organizace, Lenku Gotthardovou odvolal v roce 2008 tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Svůj krok odůvodnil chybami v účetnictví. (zr, čtk)