VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladrubský hřebec Alta bude ozdobou královských koní

Kladruby nad Labem/Londýn - Dar České republiky britským novomanželům princi Williamovi a paní Kate je ze stájí v Kladrubech nad Labem

30.4.2011
SDÍLEJ:

Kralovští novomanželé dostanou darem kladrubského hřebceFoto: archiv

Včerejší megasvatba britského prince Williama s jeho přítelkyní Kate přilákala do Londýna miliony návštěvníků. Další stamiliony lidí po celém světě pak obřad sledovaly u televizních obrazovek.

Se svojí „troškou“ do mlýna přispěchala i Česká republika, která jako svatební dar dodá současnému nejsledovanějšímu páru světa starokladrubského bělouše! A pětiletý hřebec Alta (na snímku) se jistě stane ozdobou londýnských královských stájí.

Ohromné cti se tak dostalo Národnímu hřebčínu v Kladrubech nad Labem. Právě z jeho stájí totiž tento mladý kůň pochází. Původní nápad vzešel při schůzce ministra zemědělství s ředitelem kladrubského hřebčína Janem Höckem. „Měli jsme s panem ministrem nějaké pracovní jednání, a tak slovo dalo slovo a řekli jsme si, že by za Českou republiku byl takovýto dar vhodný. Zareagovali jsme na to, že Slováci dali kdysi anglické královně svého lipicána,“ popsal Pardubickému deníku vznik myšlenky šéf Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Oběma mužům se tento nápad zalíbil, a tak na něm začali dále pracovat. „Rozdělili jsme si úkoly. Já to celé zařizoval po stránce naší, tedy z pohledu hřebčína a pan ministr to zase dával dohromady protokolárně,“ upřesnil Deníku Jan Höck.

„Budoucí dárek“ si však zatím stále ještě užívá kladrubských pastvin a o svém stěhování na britské ostrovy, potažmo s trochou nadsázky o zisku šlechtického titulu nemá tušení… „Alta je stále ještě v našem hřebčíně. Kdy dojde k jeho převozu do Anglie, zatím nevíme,“ dodal Jan Höck.

TISKOVÁ ZPRÁVA VLÁDY

Kralovští novomanželé dostanou darem kladrubského hřebce

Hřebečka Favory Alta XXI plánuje česká vláda věnovat na návrh ministra Ivana Fuksy Národní hřebčín Kladruby nad Labem.


„S dárky si občas každý láme hlavu, když chce darovat něco mimořádného, ale hlavně trefit se do vkusu obdarovaného a udělat radost. Princové, králové a poklady patří k sobě a kladrubský hřebčín a jeho koně jsou velkým národním pokladem. Navíc mám zkušenost, že tak ušlechtilá zvířata, jakými jsou koně, osloví každého,“ popsal důvody, proč padla volba na kladrubského hřebce, ministr Ivan Fuksa.
Nevěsta, slečna Kate Middleton a ženich, Jeho královská výsost princ William Arthur Philip Louis, nejstarší syn Charlese, prince z Walesu a jeho první manželky princezny Diany, dostanou svatebním darem kladrubského hřebce jménem Favory Alta XXI - 30, který se narodil 15. 5. 2006. Favory je nejstarším čistokrevným kmenem starokladrubských koní, který se datuje už od roku 1779.

„Je to mimořádná šance, jak propagovat Českou republiku, Kladrubský hřebčín a jeho unikátní chov a jak rozšířit tyto výjimečné koně po panovnických dvorech Evropy,“ dodává ministr Fuksa. „Koně z Kladrub jsou už na dánském i švédském královském dvoře, dánský královský pár si před přibližně 14 dny přijel do Kladrub vybrat další dva koně k deseti, které už chová.“

Otec darovaného koně, Favory Rava XXI, se zúčastnil několika mistrovství světa a Evropy v čtyřspřeží. Dokonce i Windsor, jedno z oficiálních sídel britské královské rodiny, už dříve omrkl na závodech spřežení. Sám Favory Alta XXI – 30 je vycvičen k práci se sedlem i v zápřeži.
Princ si tedy může vybrat, jestli ho využije pro své oblíbené pólo nebo pro vyjížďky v kočáře. Podle ředitele hřebčína Jana Höcka je darovaný kůň „díky typickému exteriéru, bezvadné mechanice pohybu a perfektnímu charakteru vhodným adeptem na pokračování linie Favory“. Možná si tedy britští královští novomanželé po nějaké době přijedou do Kladrub vybrat koňskou nevěstu pro svého darovaného hřebce.

Schválit dar v podobě hřebce z Národního hřebčína Kladruby nad Labem musí ještě na svém příštím jednání vláda.


Autor: Jan Šafář

30.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení