Národní hřebčín Kladruby, který se unikátním chovem starokladrubských koní zabývá, totiž kvůli hrozbě infekční anémie vyhlásil preventivní izolaci, protože v okolních zemích byly zaznamenány desítky případů tohoto závažného onemocnění.

Důsledky nákazy 
by mohly být fatální

Koně z Kladrub a Slatiňan tak zůstávají v preventivní karanténě a až do konce roku nesmějí opustit Českou republiku. Hřebčín s okamžitou platností zrušil plánované zahraniční soutěže. Například jezdec Jiří Nesvačil kvůli tomu nemůže startovat na mistrovství Evropy ve čtyřspřeží, které tento týden začíná v německých Cáchách.

„Chováme jednu třetinu z celkové populace, ale tu nejcennější, to nejcennější genové jádro. Kdyby se ta nákaza dostala do hřebčína, tak by důsledky mohly být i fatální," řekl ředitel hřebčína Jiří Machek. Výjimku pro závod dostali jen koně z Heřmanova Městce, kteří jsou ustájeni samostatně.

Zvířata přenášejí nemoc dál

Infekční anémie koní je závažná choroba. Zvířata, která onemocnění překonala, přenáší do konce života nemoc dál, léčení se podle veterinářů často neprovádí. V současnosti neexistuje proti chorobě vakcína.

Hřebčín v Kladrubech chová starokladrubské bělouše, pobočka ve Slatiňanech se specializuje na chov vraníků. Od roku 2002 je chovné stádo starokladrubských běloušů s celým komplexem hřebčína národní kulturní památkou. Kladruby zároveň chtějí uspět v UNESCO. Na takzvaném indikativním seznamu ČR pro zápis do UNESCO je kulturní krajina hřebčína.

Hřebčín: Od císaře po dotacePůvodní koňskou oboru nechal císař Rudolf II povýšit na císařský dvorní hřebčín v roce 1579. Hřebčín chová starokladrubské bělouše v Kladrubech nad Labem a vraníci mají chovné zázemí ve Slatiňanech.

Hřebčín v Kladrubech nyní prochází nákladnou opravou za 300 milionů korun, na kterou získal dotace. Rozsáhlou rekonstrukci se však nedařilo uskutečnit podle plánu, proto byl termín jejího ukončení prodloužen. Hřebčín musel zrušit dva tendry na rekonstrukce. První nebyl dostatečně připravený, druhý vyšetřuje policie kvůli tomu, že byl údajně zmanipulovaný. Pokud se však opravy nepodaří dokončit do letošního září, hrozí hřebčínu, že bude muset vrátit sto milionů korun, které už z dotace dostal. Hřebčín má ještě teoretickou možnost požádat o další prodloužení termínu.