Na vládní úrovni už byla ustavena rada, která bude snahu o zařazení na seznam památek koordinovat. Včera pak dohodu o zřízení devítičlenné rady podepsali ministři zemědělství Marian Jurečka a kultury Daniel Herman.

Předsedou rady bude první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, mezi členy jsou například místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horská, státní tajemník ministerstva kultury Zdeněk Novák, náměstek pro ekonomiku a informační technologie ministerstva zemědělství Zdeněk Adamec, poslanec Jan Chvojka či náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír Dolejský. Funkční období rady je pětileté.

V příštím roce by měl hřebčín podat přihlášku pro zařazení do UNESCO, několik dalších let pak bude podle předpokladů trvat, než případně bude na seznam zařazen. Podle Jurečky by mohl být hřebčín v budoucnosti stejně oblíbený pro návštěvníky jako Český Krumlov.

Hřebčín byl poslední dva roky po komplikacích, jež vyšetřovala policie a obvinila 18 lidí a pět firem, rekonstruován. Komplex byl už v roce 1995 spolu se základním kmenovým stádem starokladrubského koně prohlášen kulturní památkou, o sedm let později byl prohlášen národní kulturní památkou. Kmenové stádo tvoří 65 klisen a čtyři hřebci v bílé barvě a stejný počet vraníků. Hospodářské zvíře se tak poprvé stalo oficiální součástí kulturního dědictví Česka.