Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V hřebčíně berou zametání stájí jako malé umění

10.1.2008
SDÍLEJ:

I výkrop stájí může být kreativní práceFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Jde v podstatě o maličkost, ale kterou nelze přehlédnout. A svým způsobem o atrakci, kterou vedle koní nabízí Národním hřebčín nad Labem svým návštěvníkům. Pokud mají štěstí, ve stájích narazí na tzv. výkropy.

Nejde jen o úklid

„Výkropy stájí se dříve dělaly naprosto běžně, byla to součást práce,“ říká ředitelka kladrubského hřebčína Lenka Gotthardová. „Prováděly se precizně, ale bylo to tak, že o stáj se staralo více lidí. Dneska se dělají také, ale spíše když náhodou vybude čas anebo když přijede nějaká návštěva, ať už rázu vzácného, jako je pan prezident nebo anglická princezna. Anebo když přijedou turisté.“ Těm se obvykle dekorativní ornamenty na dřevených kostkách podlah stájí náramně líbí, obdivují je, opatrně okolo nich chodí a pomalu se na ně bojí šlápnout.

Aby se neprášilo

Přitom jejich účel je ryze praktický. Aby se ve stájích při úklidu zbytečně neprášilo, podlahy se před zametáním pokropí vodou. V Kladrubech spojily výkropy navíc s estetickou stránkou věci.

„Dá se to samozřejmě udělat jednoduše, že se zem poleje konví, ale to moc nepraktikujeme. I když někdy nemáme čas na přesné vzorů výkropů, tak je děláme alespoň z takových velkých osmiček. Stáj se vykropí a pak teprve zamete. Sláma, seno a prach potom tak nepráší,“ říká ředitelka Lenka Gotthardová.

V našem neslavnějším hřebčíně se na výkropy specializuje Vlastimil Kadlec, zaměstnanec chovu koní na stáji hřebců. „Má na to svoji speciál〜ní metodu, třeba to nevykrápí studenou, ale horkou vodou, aby vzory zůstaly déle na podlaze. A je schopen stáj vykropit během sedmi minut,“ popsala jeden z triků ředitelka.

Umělecké výkropy budou moci návštěvníci kladrubského chovu spatřit během letoška mimo jiné na čtyrech velkých akcích, které hřebčín připravuje. Během mezinárodních závodů spřežení, Dne koní a dvou Jezdeckých dnů, které se konají v červnu.

10.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení