Žádné zátarasy, policisté v ulicích, ani auta s majáky. Nedávná návštěva prezidenta republiky na pardubickém festivalu Czech Open nechala tentokrát policisty chladnými. Možná i proto, že o návštěvě hlavy státu jednoduše nevěděli.

„O tom, že by měl přijet do Pardubic Václav Klaus, skutečně nevíme,“ řekl nám zarážející odpověď jeden z pardubických policistů. Stejně na tom bylo i operační středisko. Také tam příjezd prvního muže republiky nikdo neočekával. „Asi k nám prezident vyrazil na vlastní pěst, dopředu jsme totiž nic hlášeného neměli,“ uvedla tisková mluvčí pardubické policie.

Podle ní prý ale neexistuje žádná povinnost, aby policisté nutně u příjezdu hlavy státu museli asistovat. „Ze zákona není žádná povinnost, že nám musí být příjezd prezidenta republiky nahlášen. Obyčejně to bývá tak, že nás osloví jeho ochranná služba a domluví se s námi na podrobnostech. Potom vše, včetně například dopravy, řešíme ve spolupráci. Nyní ale z Prahy žádné požadavky nepřišly. Zřejmě si to všechno zařídili ve vlastní režii,“ upřesnila pardubická policejní mluvčí Markéta Janovská.