„Mám to tu moc rád,“ řekl Hilario Virgo, jenž i letos rozbil svůj hlavní stan ve městě perníku. Z něj vyrážel na cesty do různých koutů naší země.

„Opět jsem tady nasbíral spoustu silných zážitků. Získal jsem další zajímavé informace o české historii, které mi pomohly ještě lépe porozumět mentalitě tohoto národa. Silným zážitkem pro mě byla i návštěva vinného sklípku na Moravě, kde jsem měl možnost ochutnat dobré víno. Zároveň jsem zde vyslechl velmi emotivní příběh o dceři mých nových přátel. Ta má polovinu těla ochrnutou, ale i přes tento svůj handicap dokáže vychovávat dvě malé děti,“ líčil panamský pastor.

Ten se pod Kunětickou horou modlil i za mladý pár, který podle lékařů nemůže otěhotnět. „Věřím, že nakonec bude mít dvojčata,“ usmál se.

V dobré náladě zůstal i ve chvíli, kdy si jeho řidič zapomněl klíče uvnitř zamčeného vozu. „Věděl jsem, že to není náhoda. Na pomoc nám přišly dvě mladé dvojice ze Slovenska, které se pak živě zajímaly o mou práci,“ konstatoval černošský pastor, jenž má v Latinské Americe také vlastní školu a rozhlasovou šou.

„Ačkoliv je v České republice stále mnoho lidí, kteří se odmítají o své víře či nevíře bavit, domnívám se, že přece jen nastal oproti předchozím letům určitý posun. Dříve zde bylo pro křesťana velmi těžké mluvit o svém vyznání. Převážná většina společnosti byla ateistická a věřící pokládala za podivíny. Dnes mám pocit, že už jsou Češi ochotní debatovat o Bohu mnohem otevřeněji,“ dodal Hilario Virgo.