„Byl to doslova přelomový rok v počtu pacientů. Stejně tak i průběh onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou byl vloni těžší než v předchozích letech,“ řekl pro náš Deník lékař Petr Knížek.

I přes veškerou péči zde měli i několik pacientů s trvalými následky. Šlo hlavně o dlouhodobé bolesti hlavy, stavy únavy a poruchy soustředění, které přiměly pacienty změnit profesi. Ojediněle dochází i k poruchám hybnosti. Právě pro riziko úmrtí v akutní fázi patří tato nemoc k nejobávanějším vůbec,“ uvedl Knížek. Už letos v dubnu zde hospitalizovali jednoho pacienta s klíšťovou meningoencefalitidou, což je v tomto období neobvyklé.

Lidé uposlechli varování lékařů a ve zvýšené míře se proto už od zimy nechávají proti této infekční chorobě očkovat. Jenže nyní vakcína chybí. „Mám několik pacientů rozočkováno, neboť jsou nutné tři dávky vakcíny, a pokud se brzy v lékárnách neobjeví, pak to bude problém,“ řekl nám lékař s tím, že pro něj a jeho pacienty bude tím rozhodujícím měsícem květen. Pokud by totiž lidé propásli daný termín, museli by celou proceduru očkování podstoupit znovu.

„Vakcínu máme jen pro ty pacienty, které máme rozočkované. Platí to i pro ty, kteří se nechávají očkovat ve zkráceném schematu,“ řekl nám včera lékař Pavel Slezák ze Zdravotního ústavu Pardubického kraje. Zároveň uvedl, že ti, kteří se chtějí nechat nově očkovat, musí počkat do května. Až počátkem tohoto měsíce by prý měla dorazit větší zásilka těchto vakcín.

„Pokud by někdo z důvodu nedodání vakcíny, nemohl být včas očkován, měl by žádat výrobce o náhradu. Firma by jim měla novou vakcínu zaplatit anebo vrátit peníze,“ doporučuje lidem pražský hygienik Vladimír Polanecký.