Po dvou letech, kdy na dostizích při Velké pardubické kralovaly jako módní doplněk čelenky, se vracejí do módy klobouky ve stylu 30. let.
Čím dál více žen považuje dostihy za událost, na kterou se chtějí pěkně obléknout.

„A nejsou to jen ty ženy, které mají pozvánku do VIP lóže. Už se začínáme držet stylu Anglie, tedy vypadat slavnostně, svátečně a stylově," sdělila ředitelka pardubického obchodu s kožešinami a klobouky Lucie Blehová.
Inspiraci návrháři klobouků hledají a patrně ještě dlouho hledat budou ve 30. letech minulého století, která byla  největší érou klobouků.
„Klobouky jsou nadčasová záležitost. Návrháři se zpravidla drží toho, co už bylo jednou a dobře vymyšlené," pokračovala Lucie Blehová.

Spousta druhů

Na dostihy si lze letos pořídit klobouk se širokou krempou, nenápadný klobouk podobný „kastrůlku", jenž sedne téměř každé nositelce, nebo extravagantní modely ve tvaru srdce či čokoládové pralinky.
„Je podzim, klobouk by tedy měl být plstěný. Hlavně, ať si dámy neberou sisal, to je velice nevhodné. Je to klobouk, který je na červenec a chrání před sluncem," upozornila Lucie Blehová.
Klobouků se před dostihy prodá okolo třiceti kusů. Řada žen je pořizuje na poslední chvíli, někdy jen den před Velkou pardubickou. Vyčkávají totiž, jaké bude počasí. Sériově vyrobené klobouky stojí od 1500 do 2000 korun. Za ručně zhotovené modely podle starých postupů z první republiky zákaznice zaplatí od dvou do pěti tisíc korun.

Černá klasika

„Hodně se právě prodává klasika v šedé, černé, béžové, vínové, tmavě modré barvě, kterou si lze vzít také na běžné nošení," poznamenala Lucie Blehová. Ta si na dostihy oblékne extravagantní model s kožešinami.
Častým doplňkem jsou právě kožešiny. V dávnější minulosti začínala Velká pardubická první listopadový víkend, což byla pro ženy jedna z prvních příležitostí obléci si kožich. „I v současnosti je kožich vedle kabátu obvyklým doplňkem celkové vizáže," dodal majitel obchodu s kožešinami a klobouky Luděk Slanař.    

(čtk,  zlu)