Slouží zejména zdravotně postiženým občanům, ale nabízí svoje aktivity i široké veřejnosti. Součástí slavnostního otevření byl koncert písničkáře Vladimíra Merty.

V Kosatci jsou k dispozici nejen chráněné dílny, ale i cvičebna, kuchyň a kavárna, kde se postižení klienti mohou naučit konkrétní práci. Své centrum našel v Kosatci i klub Lvíček.

„Klub Lvíček je založený na tom, aby se lidé, kteří byli například dva roky nebo i více let zavření doma, dostávali zpátky do společnosti. Chceme, aby si zvykali na lidi a v podstatě začali žít 'normální' život,“ vysvětlila Andrea Dolečková, která klub Lvíček vede.

Hlavně se nebát

Hlavní je, aby si lidé mohli zařídit, co potřebují a nebáli se. „Chceme, aby se nebáli zeptat, mohli si dojít do kavárny na kávu a bylo to pro ně naprosto přirozené,“ konstatovala Andrea Dolečková.

„Scházíme se vždy v úterý od jedné hodiny odpoledne. Každé úterý je jiný program. Snažíme se chodit do divadla, navštěvovat kavárny. Prostě chceme, aby se ti lidé nebáli být zpátky ve společnosti. Máme tu různé lidi, ale většinou jsou to ti s duševním onemocněním,“ řekla Andrea Dolečková.
„Občas hrajeme stolní fotbal nebo různé společenské hry. Bude se tu konat i turnaj v Člověče, nezlob se. Do budoucna plánujeme, že bychom se scházeli i ve čtvrtky,“ doplnila Dolečková.

(len)