Dohodu o koaliční spolupráci podepsali představitelé hnutí ANO 2011, ČSSD, TOP 09 a Koalice pro Pardubice (KPP). Novým primátorem Pardubic by se měl dle očekávání stát lídr vítězné strany Martin Charvát.

Dvě nejsilnější strany budou mít v radě města celkem devět lidí, menší koaliční partneři získali pouze po jednom místě v radě. Ve vedení města zůstává Jiří Rozinek (ČSSD), který se i za primátorky Štěpánky Fraňkové staral o finance. Další náměstek za ČSSD Jakub Rychtecký byl dosud šéfem zastupitelského klubu sociálních demokratů, zatímco náměstci za hnutí ANO Helena Dvořáčková a Jan Řehounek jsou v politice nováčky.

Do rady i Salfický

V radě zasednou rovněž starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík, trochu překvapivě sportovní manažer hokejového klubu Dušan Salfický (oba za hnutí ANO), lídr ČSSD a ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger, lídr KPP František Weisbauer, ale také dva současní členové rady Vítězslav Novohradský (ČSSD) a Libor Slezák (TOP 09).

„Jsem rád, že se nám podařilo sestavit koalici tak rychle. Shodli jsme se na mé kandidatuře na primátora, na rozdělení míst v radě a na základních programových věcech. Nyní musíme ještě určit přesné gesce náměstků. Další programové věci chceme řešit po ustavujícím jednání zastupitelstva," sdělil budoucí primátor krajského města Martin Charvát.

O post primátora měla velký zájem i ČSSD, voliči však rozdali karty tak, že nakonec sociálním demokratům nezbylo nic jiného, než se smířit s pozicí koaliční dvojky.

„Rozložení sil v koalici respektuje výsledky voleb. Věříme, že se nám podaří prosadit většinu našeho volebního programu," poznamenal Vladimír Ninger.
Součástí radniční koalice po letošních volbách zůstane kromě ČSSD i TOP 09.

„Dosavadní jednání mě naplňují optimismem. Myslím, že je dobře, když je koalice složená ze stran, které mají přesah i do celostátní politiky," nechal se slyšet lídr TOP 09 Jan Němec, který se ovšem v radě města neobjeví, jelikož se nestal zastupitelem.
Nejmenším členem nové městské vlády je Koalice pro Pardubice. „Pro nás bylo hlavní najít shodu na třech našich programových prioritách, což je omezení hazardu, územní plán a sociální problematika," řekl František Weisbauer.

Jen jeden radní

TOP 09 a KPP budou mít sice jen jednoho radního, ale členové těchto stran budou mít nejspíše i zastoupení v komisích či ve vedení organizací zřizovaných městem.
„Místa v komisích ovšem, jak je v Pardubicích zvykem, nabídneme i členům opozičních stran," podotkl Martin Charvát.

Dlouhou dobu to vypadalo, že koaličním partnerem ANO a ČSSD se stane ODS, která by se tak po čtyřech letech opět dostala z opozice do vedení města. Jenže tento plán zkrachoval poté, co obě nejsilnější strany oznámily, že už si rozebraly funkce náměstků.

Do počtu

„Bez postu náměstka primátora nemá pro občanské demokraty význam se ke koalici připojit. Tak, jak si to v sobotu ČSSD a ANO rozdělily, je jakýkoliv koaliční partner spíše do počtu. Budeme raději dělat dále opoziční práci a uvidíme za čtyři roky," prohlásil lídr ODS Jiří Janků.

Podle Martina Charváta ale bylo takové prohlášení předčasné. „Byli jsme připraveni s ODS ještě jednat. Ale prioritou pro nás bylo dohodnout se s ČSSD, abychom tak navázali na vládní spolupráci těchto stran," dodal budoucí pardubický primátor.

Personální složení městské vlády

Primátor: Martin Charvát, ANO2011
1. Náměstek primátora: Jiří Rozinek, ČSSD
Náměstci primátora: Helena Dvořáčková ANO2011, Jakub Rychtecký ČSSD, Jan Řehounek ANO2011
Radní: Dušan Salfický ANO2011, Jaroslav Menšík ANO 2011, Vladimír Ninger ČSSD, Vítězslav Novohradský ČSSD, František Weisbauer Koalice pro Pardubice, Libor Slezák TOP09