Na poslední chvíli utíkající nevěsta od oltáře je zápletka hodná telenovely. S podobnými problémy se ale potýká i vznikající pardubická koalice. Dnes v sedmnáct hodin má zasednout ustavující zastupitelstvo. Jenže od voleb vznikající koalice se začíná drolit ještě před samotným začátkem fungování. Ještě před prvním zasedáním už přišla o čtyři jména. Z ODS už ji nepodpoří dva zastupitelé Karel Haas a Petr Klimpl, TOP 09 se kvůli stranickému rozpadl zastupitelský klub. 

Petr KlimplZdroj: DENÍK/Jiří SejkoraUž z předešlých jednání a rozporů ve straně bylo jasné, že koaliční smlouvu zřejmě nepodepíše lídr ODS Karel Haas. Nově dnes ale přibylo další jméno z ODS - Petr Klimpl. I jeho podpis má na koaliční dohodě chybět. Petr Klimpl odmítl Deníku stažení svého podpisu pod koaliční smlouvou potvrdit. "Normálně jsem vstřícný, ale nebudu se dnes k ničemu vyjadřovat," uvedl Petr Klimpl. "Zvítězila varianta, kterou nepodporuji, já nebudu hlasovat pro velkou koalici," potvrdil už dříve avizované rozhodnutí Karel Haas.

Rozpadla se i TOP 09

TOP 09 v neděli odmítla podepsat koaliční smlouvu v Pardubicích. Následně na to v pondělí oznámila lídryně strany Ludmila Ministrová odchod z TOP 09. Důvodem je odmítnutí koaliční dohody s ANO, kterou Ministrová vyjednávala. Mandát zastupitele si však hodlá ponechat. 

„Dnes jsem se rozhodla, po zralé úvaze a též vzhledem k posledním rozhodnutím místního výboru, vystoupit z politické strany TOP 09. Je mi velmi líto, ale tento krok musím učinit. TOP 09 je mi názorově velmi blízká a na celorepublikové úrovni jsem vždy cítila od vedení plnou důvěru a podporu. Městský výbor strany TOP 09 a část členů místní organizace, kterou jsem uplynulé volební období jako zastupitelka města Pardubice aktivně reprezentovala, neakceptuje moji pozici lídra koaliční kandidátky Koalice pro Pardubice (KPP) a odmítá vyjednanou koaliční dohodu. I přesto, že tuto podobu koalice vedení městské organizace do poslední chvíle aktivně vyjednávalo také,“ oznámila Ludmila Ministrová.

„Místní výbor TOP 09 Pardubice neschválil koaliční smlouvu a rozhodl, že strana za stávajících podmínek do magistrátní koalice nevstoupí. Důvodem tohoto rozhodnutí je její minoritní role bez gesce a bez možnosti výrazněji prosadit své programové priority, a také nevůle velké části členské základny TOP 09 ke spolupráci s hnutím ANO,“ uvádí důvody rozhodnutí předseda pardubické TOP 09 Michal Sláma.

TOP 09 ve volbách kandidoval spolu s KDU-ČSL pod hlavičkou Koalice pro Pardubice. Za TOP09 byli zvoleni právě Ministrová a Jiří Skalický. Za KDU-ČSL pak místopředsedkyně senátu Miluše Horská, která ale zastupitelské křeslo přenechala Vítu Ulrychovi coby náhradníku. Jednání za KPP vedla právě Ludmila Ministrová. „Jsem přesvědčena, že jsem pro Koalici pro Pardubice vyjednala velmi dobré podmínky, které nám vzhledem k volebnímu výsledku, dávaly kvalitní výchozí pozici pro fungování v zastupitelstvu a pro prezentaci TOP 09,“ dodává k tomu.

„Před zastupitelstvem se ještě sejdeme s TOP09 a proběhne takzvané smírčí řízení, protože TOP09 se rozhodla změnit své rozhodnutí a nevstoupit s ANO do koalice. Tento případ smírčím řízením ošetřuje koaliční smlouva, výsledky bych ale nechtěl předjímat,“ říká za KDU-ČSL Vít Ulrych.

„Současnou koalici s ANO jsme diskutovali na městském výboru i krajským předsedou. Významnější hlasy proti jsem nezaznamenal. I přes ta nadregionální témata Andreje Babiše má tato koalice svůj potenciál a doufejme, že dopadne dobře pro Pardubice,“ dodává Ulrych.

Koalice už přišla o 4 hlasy

Vznikající koalice se na startovní čáře opírala o pohodlnou většinu 28 hlasů v zastupitelstvu. Ta se jí ale s odchody zmenšuje. V současné době by to mělo být už o čtyři hlasy méně. Koaliční dohodu s ANO  nepodepíše Karel Haas a Petr Klimpl (ODS), Jiří Skalický (TOP 09) a Štěpánka Fraňková (bezp.). I tak to ale na většinu v zastupitelstvu stačit bude. Pokud nenastanou další turbulence před oltářem, radniční koalice uhájí 24 hlasů. K většině jich potřebuje minimálně 20.

Série vystoupení běží už dlouho

V Pardubicích po volbách se vůbec dějí stranická škatulata. Poměrně záhy po začátku vyjednávání se s ODS rozkmotřil její volební lídr Karel Haas. I on se stavěl proti uzavření koalice s ANO, z vyjednávacího týmu tak později odešel. V zastupitelském klubu ODS však zůstává, v Pardubicích bude působit jako řadový zastupitel.

Kritiku mateřské strany pojala svým odchodem také Štěpánka Fraňková, bývalá primátorka města. Ta 8. listopadu oznámila odchod ze Sdružení pro Pardubice. I ona se vzdala pouze stranické příslušnosti a ponechala si mandát zastupitelky.

Posledním vystupujícím pak je Ludmila Ministrová, která svůj odchod z TOP09 oznámila dnes.