Po mimořádném zasedání, na kterém se pardubičtí zastupitelé minulý týden neshodli ani na programu, to vypadalo, že ochota ke kompromisům je na obou stranách nulová. Radniční koalice nyní přišla s návrhem, kterým si chce opozici usmířit. Podle opozičních politiků to jsou kroky správným směrem, ale stále jim vadí, že se vedení města chce vyhnout projednávání problémů 
s územním plánem.

„Chceme kolegům z opozice navrhnout základní teze ke konstruktivnímu dialogu. Naše koalice chtěla a chce jednat," prohlásil primátor Pardubic Martin Charvát.

Opozici vadil především fakt, že si koaliční zastupitelé chtěli vybírat body programu, o nichž se bude jednat. „Zprávy, které byly informačně prázdné, nepřesné a předem odsuzující, jsme chtěli z jednání stáhnout a zařadit do diskuze. Tato varianta byla ovšem opozicí zamítnuta a tím i veškerá debata," poznamenal pardubický primátor.

VSTŘÍCNÉ KROKY

S jakými vstřícnými kroky nyní přišlo vedení města? Radní vyhoví jednomu 
z požadavků opozice a nechají právní kanceláří prověřit postup při objednání externích právních služeb na podzim loňského roku. Rada města rovněž zrušila usnesení, kterým doporučovala zastupitelům schválit půlmilionový dar pro Nadační fond Naše nemocnice. Zároveň chtějí politici z vedení města nechat prověřit také proces přijetí tohoto usnesení a prověřovat se budou i procesní postupy při zajišťování smluv a pořizování nového územního plánu města.

Možná nejzásadnějším zlomem je, že koalice pustí zástupce opozice do dozorčích rad městských firem.

„Během prázdnin chceme vytvořit mechanismy, pomocí kterých budeme doplňovat zástupce opozice do dozorčích rad akciových společností vlastněných městem," vysvětlil Martin Charvát.

Opozice označuje postup města za kroky správným směrem. „Standardně to mělo proběhnout tak, že by se dané body nejprve projednaly na zasedání zastupitelstva. Pokud se ale koalice ztotožnila s některými našimi závěry, tak to nebudu kritizovat. Pořád tady ale zůstává principiální problém, že odmítají projednat jeden z bodů programu, kterým je nezvládání role určeného zastupitele pro přípravu nového územního plánu," sdělil opoziční zastupitel za ODS Karel Haas.

Lídr Pardubáků František Brendl tak smířlivý není. „Přijde mi třeba zcela absurdní, že rada úplně vynechává kontrolní mechanismy města, jako jsou kontrolní výbor nebo interní audit. Ve fungující demokracii by přece měly být projednány i body, které jim nejsou příjemné," vyjádřil se Brendl s odkazem na kontroverzní bod programu s pořadovým číslem pět.

A tento bod se pravděpodobně nebude projednávat ani v pátek, kdy se bude konat další mimořádné zasedání zastupitelů se stejným programem jako to předchozí.

„Bod, který se týká náměstkyně Heleny Dvořáčkové, je pro mě nepřijatelný. Nechci jít ve šlépějích své předchůdkyně Štěpánky Fraňkové. Ta kolem územního plánování rozehrála hru s opozicí, která skončila odvoláním náměstka Martina Bílka," potvrdil Martin Charvát.

CHTĚJÍ KOŠAŘE

Opoziční zastupitelé nechtějí Dvořáčkovou sice odvolávat z funkce náměstkyně primátora, ale rádi by ji zbavili pozice zastupitele zodpovídajícího za územní plán. A mají i vlastní řešení. „Navrhujeme, aby byl místo ní pověřeným zastupitelem Milan Košař, který územnímu plánování jako architekt rozumí," sdělil zastupitel Aleš Klose (Pardubáci).

Takovou personální výměnu by za rozumnou považoval i architekt a bývalý zastupitel Miroslav Petráň. „Domnívám se, že architektu Košařovi by to odborně sedělo mnohem víc. Pověřený zastupitel by totiž měl znát územní plánování do detailů. Náměstkyně Dvořáčková je sice projektantka, ale územnímu plánování se předtím nikdy nevěnovala," řekl Miroslav Petráň.

Opozice nyní řeší, jak na vstřícný krok koaličních politiků zareagovat. Schůze zástupců všech opozičních subjektů se konala včera po uzávěrce tohoto vydání.

„Doufám, že zůstaneme konzistentní a budeme chtít všechny připravené body na pátečním zastupitelstvu projednat," dodal Brendl.