„Přeprava maminek s kočárky v MHD je frekventovaná a víme, že ne vždy se do vozů vejdou. Místo je vždy jen pro dva kočárky. I proto do budoucna zvažujeme nákup velkokapacitních vozů,“ informoval náš Deník ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

V kočárcích se vozí téměř čtyři tisícovky obyvatel Pardubic. Podle údajů z konce loňského roku totiž ve městě žilo 3836 dětí ve věku do čtyř let. Jak velké procento rodin s malými dětmi však využívá městskou dopravu, jde jen těžko odhadnout.

„Máme poměrně přesné metody počtu odbavených cestujících. Umožňuje to nový odbavovací systém s čipovými kartami a vážící systém ve vozidlech, který přepočítává zatížení vozu na počet cestujících na linkách a mezi zastávkami. Průzkumy provádíme i na zastávkách. Kočárky s dětmi ale nejsou předmětem výzkumu,“ řekl Tomáš Pelikán.

V Pardubicích jezdí 130 autobusů a trolejbusů, z toho 56 nízkopodlažních. „Letos poprvé na trolejbusových linkách garantujeme, že se cestující minimálně jednou za hodinu svezou nízkopodlažním vozem, a to i kdyby měl vyjet místo trolejbusu autobus,“ prohlásil ředitel pardubického dopravního podniku. „U autobusových linek jezdí nízkopodlažní vozy i častěji, než jen jednou za hodinu,“ dodal.

„Letos zakoupíme dva nízkopodlažní autobusy a tři trolejbusy za více než 40 milionů korun,“ poznamenal Tomáš Pelikán. „Očekáváme, že se poměr nízkopodlažních vozidel bude stále zvyšovat,“ uvedl šéf dopravního podniku. Ten loni přepravil 30,58 milionu cestujících.