Ospalá vesnice skutečně nepůsobí dojmem, že by se mohla stát příhraniční křižovatkou. Řada opuštěných domů, po místních ani vidu, ani slechu. Nepotkáte je ani ve zdejší hospodě Dřevěnka.

„Chodí mi sem hlavně Poláci z druhé strany. Těch domácích opravdu málo,“ říká hospodská Iwona Zębiková.

Diskutovat o změně přechodu však jich sem prý minulý týden přišlo dost. Auta pod okny mít nechtějí.

Silnici nechceme…

„Většina místních se vybudování silničního přechodu brání,“ uvedl Ondřej Pumr, ředitel čermenského domova důchodců a člen osadního výboru.
„Obavy vyjadřují lidé hlavně z toho, že současná komunikace není na větší provoz způsobilá,“ vysvětlila starostka Hronova Hana Nedvědová.

A skutečně. Klikatá cestička z Malé Čermné do vnitrozemí sotva stačí jednomu osobáku.

Na druhé straně hranic však lákají evropské peníze. Díky nim by mohli v Kudowě i Malé Čermné opravit cesty a osvětlení. Vše v rámci evropského programu rozvoje příhraničního styku. Projekt je údajně již připravený.

…ale co ty peníze?

A najdou se i lidé, kteří by napojení komunikace z Čermné do Kudowy Zdroje ihned přivítali. „S manželem bydlíme v Kudowě a sem jezdíme do práce. Já nechám auto před přechodem a dojdu pěšky, ale manžel musí se zbožím přes Náchod a najede tak o dvacet kilometrů víc,“ říká Iwona Zębiková.

„Dvacet kilometrů navíc nikoho nezabije, což o provozu na úzké cestě tvrdit nemůžeme,“ oponuje Hana Nedvědová.

Řadě dalších obcí však Schengen a zvýšení provozu vrásky lidem nedělá. Naopak.

V Bartošovicích v Orlických horách, kde doposud mohli přes hranice pouze pěší, cyklisté a malé motorky, se na Schengen naopak těší. A mají pro strach z kamionů uděláno.

„Dokončujeme opravu mostu, na který dá statik posudek, že je způsobilý pouze pro provoz osobních aut a zemědělské techniky. Nanejvýš by přes něj mohla v případě potřeby přejet cisterna hasičů, ale nic víc,“ řekl starosta Bartošovic Kostas Kotanidis.

Most zprovozní právě 21. prosince a od otevření hranic si tu slibují jen přínosy. Hlavně z turistického ruchu. „Doposud byl most předzvěstí špatných zpráv. V osmatřicátém přes něj přijeli Němci, o dvacet let později zase okupační vojska Poláků. Otevřením hranic snad všechny špatné zkušenosti skončí,“ dodal starosta.

Ceduli omezující nosnost hraniční asfaltky do 3,5 tun už mají připravenou i v Olešnici v Orlických horách. Zdejší přechod dosud sloužil pouze turistům. „Žádný velký provoz aut tady ale nečekáme,“ uvedl místostarosta Josef Světlík.

Zatímco doposud podléhaly všechny hraniční přechody omezením podle druhů dopravy, příští pátek padnou a směrodatná budou pouze dopravní značení. Prostě jako ve vnitrozemí, jako kdyby žádné hranice neexistovaly.