Již několik dnů se na mnoha úřadech po celé republice, kde se evidují a přihlašují vozidla, tvoří dlouhé fronty. Důvodem je ne zcela funkční Schengenský informační systém, který byl celorepublikově zprovozněn teprve o víkendu. Problémy zasáhly také Pardubice.

Pozdní uzávěrka

Nový systém zkolaboval prakticky ihned poté, co byl spuštěn. Na začátku týdne zasáhl výpadek kompletně celou Prahu, včera byl bez evidence vozidel Liberec. „I na našem úřadu došlo k problémům v souvislosti se Schengenským informačním systémem. I přes výpadky jsme ale některé úkony dělat mohli. Vše se ale hodně zpozdilo. Běžně se věci, které lze ze systému dostat, odbaví během patnácti až dvaceti minut. Nyní to trvá skoro třičtvrtě hodiny. Právě kvůli tomuto zpoždění jsme v pondělí posunuli zavírací dobu až na půl sedmou večer,“ řekl našemu Deníku vedoucí odboru dopravy magistrátu města Pardubic Vladimír Bakajsa.

Přesto, na rozdíl od Prahy či jiných velkých měst, se v Pardubicích fronty na chodbách úřadů netvoří. „Lidé jsou zde velice chápaví a slušní. My jsme je na celou situaci upozornili a oni to pochopili. Navíc jsou informováni z médií,“ dodal Vladimír Bakajsa.

Podle něj chce služby informačního systému ohledně evidence vozidel v průměru denně využít asi sto lidí. Nyní ale těch lidí tolik nechodí.
Stejná situace je v těchto dnech také na úřadě v Holicích. „Prakticky ihned po víkendovém spuštění to začalo dělat problémy. Momentálně se prý pracuje na odstranění závady. Běžně k nám chodí desítky lidí, kteří žádají o převody vozidel z důvodu koupě či přestěhování či další agendu, která je s touto evidencí spojena,“ potvrdil nám problémy jeden z holických úředníků.

Momentálně se prý tedy pracuje v této evidenci podle starého programu. „Na chodbách postávají lidé. To, co se dříve odbavilo během dvaceti minut, trvá nyní hodinu. Sami z toho nejsme nijak nadšeni. Lidé to ale snášejí bez nějakých větších připomínek,“ dodal Deníku úředník.