„Přestože se kampus každoročně rozrůstá o další studenty, zájem o koleje je letos přibližně stejný jako vloni,“ konstatoval ředitel Správy kolejí a menzy Pavel Ďurovec.
„Největší zlom nastal v roce 2005, kdy studenti začali dostávat ubytovací stipendium a nebyli vázáni jen na koleje. Pak se zájem opět zvýšil, protože ceny lůžek jsou levnější i srovnatelné s pronájmy. A v kampusu mají studenti všude blízko,“ řekl Pavel Ďurovec.
Za lůžko na kolejích letos studenti platí 1800 až 2600 korun. Cena se zvyšovala v únoru o pět procent a od ledna příštího roku podraží minimálně o čtyři procenta, protože se zvedne sazba daně za ubytování. „Možná se do ceny promítnou také zvýšené náklady na energie,“ přemítal ředitel Správy kolejí a menzy.
Koleje nabízejí pokoje různé kvality, samostatné garsoniéry, bytové jednotky s vlastním sociálním zařízením, někde se o ně musejí studenti dělit. Při výběru bydlení podle Ďurovce ovšem nehraje roli úroveň bydlení, ale to, zda má připojení na internet.
„Asi 40 procent ubytovací kapacity má internetovou přípojku, o ty je zájem největší,“ poznamenal ředitel kolejí.
Počet vysokoškoláků v Pardubicích stále roste. Letos jich studovalo na Univerzitě Pardubice 8700, v nastávajícím akademickém roce počítá vysoká škola s nárůstem studentů asi o pět procent, tedy na 9200. Do roku 2010 by mělo na univerzitě studovat celkem deset tisíc vysokoškoláků.
„Díky tomu, že město pohltí po privátech asi 3000 studentů, což je skoro jeden a půl násobek naší ubytovací kapacity, může univerzita početně narůstat,“ sdělil Pavel Ďurovec.
Zájem o pronájem potvrzují i realitní makléři. Vysokoškoláci hledají ubytování velmi často už v létě. „Poptávka je mnohem vyšší než nabídka,“ nechal se slyšet Tomáš Minařík z pardubické pobočky realitní společnosti.
Studentům je jedno, v jaké lokalitě byt je. Chtějí se vejít do dvou tisíc korun na osobu. Když dvoupokojový byt stojí osm tisíc korun měsíčně, nastěhují se tam klidně čtyři,“ uzavřel realitní makléř.