"Desetikorunu za metr mi dávají, to mi připadá strašně málo. Mám pocit, že mě chce každý okrást," postěžovala si žena v předdůchodovém věku.

Není sama, kdo se ocitá v nepříjemném ataku překupníků. Ti soukromým vlastníkům lesních pozemků, ale i polí, posílají dopisy, telefonují anebo zvoní u vrátek.

"Kupní ceny lesních pozemků nelze určit obecně, každý případ se posuzuje jednotlivě. Tržní cenu určuje soudní znalec. Na výši kupní ceny lesních pozemků mají vliv různé okolnosti, zejména cena porostu na konkrétním pozemku a v konkrétní lokalitě. Orientační informace o cenách lesních pozemků v daném regionu je možné zjistit z nabídek realitních kanceláří nebo údajů o realizovaných převodech Českého úřadu zeměměřického a katastrálního," uvedla mluvčí královéhradeckého ředitelství podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

Zda je desetikoruna za metr čtvereční hodně nebo málo, není snadné zjistit, protože skutečně záleží na mnoha aspektech. Posuzuje se stáří stromů, lokalita, napadení kůrovcem, ale i aktuální situace na trhu se dřevem.

Kůrovec překvapivě nezvýšil počet vlastníků lesů, kteří se kvůli malému, ale zkázonosnému broukovi snaží své pozemky prodat. "Během kalamity jsme nedostali výrazně více nabídek na koupi než v předchozím období a nyní," řekla Jouklová.

Lesy ČR také prodávají pozemky zájemcům, ovšem pouze ve výjimečných případech, kdy je porost nepotřebný pro další lesnické hospodaření a prodej umožňuje legislativa.

Na internetu lze vyhledat hned několik stránek, které přinášejí nabídku odkupu. Některé dokonce radí vlastníkům, jak nenaletět podvodným firmám, přičemž ovšem samy sebe hodnotí jako solidní. I přesto se dá najít pár užitečných rad.

Tržní ceny lesů se podle některých odhadů nyní pohybují mezi 40 až 80 procenty z ceny ze znaleckého posudku.

"Někteří majitelé lesních pozemků se odvolávají na úřední odhad ceny lesa. Ten je ovšem ke stanovení tržní ceny celkem nepotřebný. Úřední odhad ceny lesa, který se dělá pro účely darování, dědictví nebo prodeje, totiž nepočítá s náklady na těžbu a následný úklid, zalesnění, zajištění holiny a zdanění výnosu z těžby dřeva. Tak se stává, že tržní ceny lesů se pohybují mezi 40 až 80 procenty z ceny úřední ze znaleckého posudku," stojí psáno na jedné z webových stránek.

Zda je desetikoruna za metr čtvereční hodně nebo málo, není snadné zjistit, protože skutečně záleží na mnoha aspektech. Posuzuje se stáří stromů, lokalita, napadení kůrovcem, ale i aktuální situace na trhu se dřevem. Drobný vlastník, jako je paní Miroslava, tak může mít z plánovaného prodeje hodně zamotanou hlavu.