První kolo přijímacích zkoušek na střední školy, gymnázia a střední odborná učiliště je již minulostí. Většina dětí uspěla a byla přijata na školu, kterou si vybrala. Ty ostatní se mohou pokusit splnit si svůj sen v kole druhém, případně dalších.

Volná místa jsou

„Volná místa jsou na Pardubicku prakticky ve všech kategoriích oborů vzdělání,“ řekl našemu Deníku Karel Peška, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu pardubického Krajského úřadu.

Ředitelé, kterým se nepodařilo v prvním kole přijímacího řízení naplnit plánované stavy žáků, mohou vyhlašovat další kola. Termín není pevně stanoven, podmínkou je pouze ukončení kola předchozího, a to včetně odvolacího řízení.

Přehled o tom, které střední školy vyhlásily druhá kola, naleznete na webových stránkách Pardubického kraje www.pardubickykraj.cz.

Na těchto stránkách najdete i další informace, například zřizovatele příslušné školy, kontaktní osobu, telefonní čísla a internetový odkaz.

Druhé kolo budou na Pardubicku vypisovat například Gymnázium Dašická, Střední průmyslová škola elektrotechnická, obchodní akademie, sportovní gymnázium, Anglické gymnázium, Střední odborná škola cestovního ruchu, Střední zdravotnická škola v Pardubicích, také Gymnázium Emila Holuba v Holicích nebo gymnázium v Přelouči a mnoho dalších.

Více přihlášek

„V pondělí se u nás konalo druhé kolo. Na základě jeho výsledků budeme moci přijmout osm žáků. Původně se jich přihlásilo dvacet šest, ale dostavilo se jich dvacet tři,“ konstatovali na gymnáziu v Přelouči.

Pardubická obchodní akademie nemá zatím termín druhého kola určen. Ředitelka školy Jitka Šírová již nyní mohla sdělit: „Termín druhého kola vyhlásíme okamžitě po ukončení prvního kola. Máme devětatřicet přihlášených na devět volných míst, z toho jedno na odvolání.“

O neúspěšném pokusu v prvním kole jsme si povídali s patnáctiletou Adélou. „Když jsem se dozvěděla, že mě nevzali, byla jsem hrozně nešťastná. Naštěstí jsme s mamkou měly vymyšlenou druhou školu. Tam jsme byly na přijímáčkách hned druhý den a vzali mě,“ svěřila se nám spokojeně Adéla.

Přijímací řízení má na většině škol stejný průběh jako kolo první. Rozdíl je pouze v tom, že děti si mohou ve druhém kole podat přihlášku na více škol.