„Chceme, aby se zklidnilo a pročistilo prostředí ve městě a aby se vyzdvihla výjimečnost Pardubic jako města s možná nejvyšším počtem cyklistů v České republice,“ představil cíle projektu jeden z hlavních organizátorů Vojtěch Jirsa.

V úterý 18. září vyrazí dobrovolníci na pěší výlet na Kunětickou horu a v pátek se pobaví na celodenním Městském orientačním závodě.

V sobotu odpoledne se uskuteční Den bez aut. Na několik hodin se uzavře ulice Svaté Anežky České a Pernštýnské náměstí, které oživne s hudebními kapelami Jablkoň či Double Bubble. „Snažíme se také domluvit, aby se obchody a restaurace rozšířily ven na náměstí a přispěly tím k opravdové bezautomobilové atmosféře,“ vysvětluje organizátor Vojtěch Jirsa. Od půl páté se kolaři vydají na druhou Pardubickou cyklojízdu, která po loňské polabinské povede letos na Duklu.

Celý týden bude probíhat průzkum veřejného mínění na téma Doprava ve městě. V loňském roce výsledky průzkumu ukázaly, že v Pardubicích na kole denně jezdí 21 procent obyvatel, ale až dvakrát tolik jich nejezdí vůbec. Více jak dvě třetiny by však byly ochotny vyměnit auto za kolo.

Vzorem jsou organizátorům pardubického projektu některá modelová města v Evropě, například ve Velké Británii nebo dánská Kodaň. Obyvatelé si zde cyklistiku maximálně osvojili. „Bylo by hezké vidět, že se Pardubice stanou jedním z těchto ,cyklistických’ měst, když k tomu mají všechny předpoklady,“ uvedl Vojtěch Jirsa.