Nadjezd Paramo
Rekonstrukce křižovatky má z nadjezdu u Parama vymístit chodce a cyklisty a zvýšit kapacitu komunikace. Náklady prý dosáhnou asi 62 milionů korun. Odstraní se chodníky, rozšíří se vozovka, vedle se postaví lávka pro cyklisty a pěší. Směrem od Dukly se vybuduje podchod k lávce. Křižovatka by měla mít po přestavbě o čtyřicet procent vyšší kapacitu. Práce by měly podle původního plánu skončit do prosince tohoto roku.

Po dopravním kolapsu, který nastal v pondělí ráno po otevření spojky z dolní silnice u Parama na nadjezd, se v úterý situace trochu uklidnila. Kolony vozidel už nedosahovaly takových délek, jako právě v pondělí.

Lví podíl na tom má s největší pravděpodobností úprava semaforů a jejich intervalů.  Velký zmatek dělala v pondělí řidičům zejména odbočovací šipka ze směru od Parama na Přelouč na nově otevřené spojce. Ta proto byla již přelepena.

Situace se zlepšila. Trochu…

Celou cestu v úterý osobně zmapoval i starosta šestého pardubického obvodu Petr Králíček. „V pondělí jsem dostal od našich občanů mnoho stížností na ucpané silnice ze Starých Čívic na nadjezd u Parama. V úterý ráno jsem si tuto trasu projel a byl jsem spokojen. Zvládl jsem to za několik minut. Možná i proto, že již ráno byly na křižovatce na paramáckém nadjezdu tři policisté, kteří upravovali intervaly světelných signálů na semaforech," potvrdil našemu Deníku Petr Králíček.
Rozhodně to ale neznamená, že by se situace dostala do normálu. Řidiči spíše otupěli nebo si prostě zvykli. Chaos a zmatky totiž na  nadjezdu panují i nadále. Pro přespolní řidiče, kteří přijíždějí v tomto směru poprvé, je to opravdová lahůdka…
Dopravu v těchto místech a v těchto dnech totiž komplikují práce na dvou významných komunikacích, a to jak právě na nadjezdu u Parama, tak na výpadovce na Lázně Bohdaneč.  Řidiče pak navíc na nadjezdu zaskočily pondělní dopravní změny.  Přesto, že nejde o silnici města, ale státní, snaží se magistrát přesvědčit silničáře, aby práce co nejvíce urychlili.

Páky na urychlení prací prý nejsou

„Bohužel je k tomu nemůžeme přinutit. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic, z hlediska státní správy spadá celá akce pod Pardubický kraj. My v podstatě nemáme žádnou možnost, jak na ně zapůsobit," řekl vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa, kterého v pondělí kontaktovaly desítky rozzlobených řidičů.

Oprava nadjezdu u Parama je oproti původnímu harmonogramu opožděna. V pondělí byl s měsíčním zpožděním otevřen obousměrně nájezd na nadjezd od nádraží. Zároveň byla kvůli pokračujícím opravám svedena doprava ve směru od Svítkova do jednoho jízdního pruhu. Znamená to, že auta pokračující rovně do ulice Teplého, i ta, která odbočují doleva na centrum nebo Hradec Králové, stojí u semaforu v jediné frontě.

Zase by údajně mělo být lépe

„Řidiči si stěžují na dlouhé čekání, silničáři slíbili nápravu do středy. My trváme na úpravě dopravního režimu okamžitě, ale že se to stane, slíbit nemohu, na to opravdu nemáme vliv," dodal Bakajsa.