Na staveništi nového urgentního příjmu v areálu Pardubické nemocnice dělníci aktuálně řeší rozvody ve všech podlažích objektu, montují hliníkové fasády, výtahy, keramické obklady nebo konstrukce pro vestavby operačních sálů. Zároveň betonují heliport a rampy.

„Zcela zásadním pro nás je závazek dodavatele, že harmonogram stavby je v tuto chvíli plněn,“ informoval hejtman Martin Netolický, který ale dodal, že žádná stavba takového rozsahu se neobejde bez dílčích úprav. Hejtmanství tak v průběhu stavby řeší změny v projektu.

Pardubická nemocnice.
Nejvyšší státní zástupce chce změnit trest v kauze Pardubické nemocnice a Adámka

„Jedná se například o záměnu proskleného zábradlí na neveřejných schodištích za ocelové, stavební úpravy pro instalaci nápojových automatů, měniček mincí, pro instalaci zdravotnické technologie centrální sterilizace či pro instalaci zdravotnické technologie pracoviště angiografie,“ přiblížil náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek s tím, že se touto stavbou nemocnice významně posune na novou úroveň. „Doufám, že moderní prostředí naláká i nové posily do jejích týmů,“ dodal.

Parkovací místa? Už v šest je plno

Lidé ale zatím místo sledování stavby moderní osmipatrové budovy, která se neustále mění a roste, spíše koukají po volném parkovacím místu nebo se uhýbají projíždějícím vozům. „Těch aut se sem snaží dostat mnohem více, než je kapacita nemocnice. Kapacita je tak maximálně pro personál. Už v šest hodin ráno je nemocnice plná a není kde zaparkovat,“ popsala situaci, kdy se u vjezdu do nemocnice tvoří kolony, Pardubačka Barbora Matýsková.

Psali jsme:

Stavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici pokračuje a v následujících měsících si vyžádá další provozní změny v areálu.
Parkování u nemocnice má vyřešit parkovací dům. Městu i kraji ale chybí peníze

Dopravní situace trápila návštěvníky nemocnice už v minulosti. Stavební práce na novém centrálním urgentním příjmu, které probíhají za provozu nemocnice, tomu ještě přispěly. „Některé objekty včetně míst určených k parkování musely vlivem záboru prostranství a započetí stavebních prací ustoupit,“ přiznala mluvčí Pardubické nemocnice Kateřina Semrádová.

Parkovací míst ubylo, řidiči mohou využívat jen spodní vrátnici a řadě lidí nové dopravní značení v areálu dělá problém. Volné místo pacienti často hledají i půl hodiny. „Parkovací místa jsou navíc neuvěřitelně úzká, takže když tam nějaké volné místo zůstane, tak se tam člověk stejně nedostane,“ dodala Matýsková s tím, že řidiči se často chovají neukázněně. Nastávají tak situace, kdy pacienti, které personál převáží na lůžku nebo vozíku, musí uhýbat bloudícím řidičům. V nemocnici totiž aktuálně nejsou chodníky.

Nestihnu vyšetření

„Tady se nedá zaparkovat snad nikdy. Parkování u nemocnice nebo v nemocnici je za trest pro personál i pacienty,“ rozčíleně řekla žena, která zrovna před areálem nemocnice marně hledala parkovací místo. „Nestihnu čas, na který jsem objednaná na vyšetření,“ dodala, přestože vyrazila se značným předstihem. Lidé z okolí si také stěžují, že jim návštěvníci špitálu obsazují rezidenční místa.

Centrální urgentní příjem. Heliport, emergency i operační sály, to vše nabídne nový nemocniční objekt. Stavba nového centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici je historicky největším projektem Pardubického kraje. Stát má zhruba 1,65 miliardy korun, z toho by půl miliardy měla pokrýt evropská dotace. K tomu je ale nutné přičíst i vybavení budovy. Budova centrálního urgentního příjmu bude sloužit pro spádovou oblast s 260 tisíci obyvatel pro základní a specializovanou péči a přibližně s 520 tisíci obyvatel pro specializovanou péči.

Parkování u nemocnice by mohl vyřešit parkovací dům. Městu i kraji ale na jeho výstavbu chybí peníze. „V Pardubicích realizujeme největší investice v historii, které dosahují až tří miliard korun. Samozřejmě si uvědomujeme, že je v okolí nemocnice komplikované parkování, a to i přesto, že je napojena na veřejnou dopravu. Proto jsme v minulosti řešili vybudování parkovacího domu pro rozšíření kapacit parkování uvnitř areálu,“ sdělil Netolický, který ale vzápětí dodal, že stavba momentálně není vzhledem k rozpočtu kraje možná.

Podle primátora Jana Nadrchala je parkovací dům velmi důležitý nejen pro nemocnici jako takovou, ale i pro celou oblast. „Vzhledem ke stavu veřejných financí je zcela pochopitelné, že ani kraj, ani město nemohou tento parkovací dům budovat čistě ze svých finančních prostředků,“ uvedl primátor. Politici tak připouštějí možnost spolupráce v takzvaném PPP projektu, tedy se zapojením soukromého investora.