Chléb a hry – věděli to už staří Římané. A jakkoliv lze toto tvrzení jistě číst i v duchu „zacpěte jim pusy a zabavte je, ať se nestarají“, kus pravdy na tom je. Kulturu a sport člověk k životu potřebuje. Někdo jedno, jiný druhé, někdo obojí, ale v nějaké formě snad každý. Že do Pardubic čas od času zamíří i nějaký ten větší sportovní podnik (třeba mezinárodní basketbalová utkání), na to už jsme si zvykli. Moderní hala s velkou kapacitou může ale přitáhnout i větší: Co třeba mistrovství světa v hokeji, Davis Cup?

Zdroj: Dynamo Pardubice

Mnohem podstatnější je, alespoň pro mě, ta kulturní stránka věci. V posledním roce jako by velcí promotéři Pardubice objevili. Najednou se tu během pár měsíců vystřídali Manowar, Sting, Megadeth, přijedou Scorpions i Alice Cooper – a zhusta mají téměř vyprodáno. Najednou se velké koncerty nedějí jen v pražské O2 Areně, která se pro změnu stala vysněným cílem snad všech domácích interpretů. A právě v tuto chvíli, kdy je provinční krajské město zase vidět, vstupuje do hry Petr Dědek.

Vizualizace multifunkční arény v Pardubicích
Dědek dostal od Pardubic zelenou. Dynamo může získat nejmodernější halu v Evropě

A možná to bude působit přehnaně, ale budoucí pardubická aréna má možnost sešoupnout pražské „outůčko“ z piedestalu. V prvé řadě, O2 Arena zastarává, přibývající roky jsou na ní vidět. Moderní hala bude zářit novotou a má možnost napravit neduh pražské haly – proklínaný zvuk. Předpokládám, že si Dědek a jeho inženýři nenechají ujít příležitost halu „nabouchat“ technologiemi.

Za druhé – dostupnost. Pardubická cihelna je coby kamenem dohodil od budoucí trasy severovýchodního obchvatu Pardubic. Napojení na Prahu či Hradec Králové je tedy naprosto hladké, totéž bude platit i ve chvíli, kdy dojde k dokončení dálnice D35. Hala s dostupností hodinu, hodinu a půl od velkých sídel, kde navíc bude kde zaparkovat (doufejme), to už určitě stojí za zvážení. A když ne auto, je tu vlak, modernizace nádraží postupuje mílovými kroky. Umístění takové haly právě v Pardubicích, je skvělý tah. Nic z toho O2 Arena – snad kromě dojezdové vzdálenosti, byť jen z určitých směrů, pro přespolní nabídnout nemůže. S parkováním je to problém, a když jedete vlakem, přestupům v metru se vyhnete jen stěží. Tady bude stačit přímá kyvadlová linka nádraží – hala a je vystaráno.

Vizualizace multifunkční arény v Pardubicích.
Jaký bude osud staré pardubické arény? Basket v ní hrát nebudeme, odmítá Stara

Za této konstelace předpokládám, že moc volných termínů v „Dědkově hale“ nebude. Pro Pardubice je to velký krok vpřed. O2 Areno, být tebou třásl bych se. Už dlouho asi nebudeš tou „první“ v republice.