Shrňme si to. Komunistu Zdeňka Ondráčka z Trutnova tlačila opakovaně do funkce v čele GIBS jeho mateřská komunistická strana a to i přes několikeré odmítnutí v řadě. Povedlo se. Volba samozřejmě byla tajná, ale KSČM s SPD dohromady by dalo dohromady maximálně 30 hlasů. Lze předpokládat, že valná většina z potřebných zbývajících 49 hlasů tedy Ondráčkovi přistálo hlavně z lavic obsazených hnutím ANO, ostatní strany se totiž od komunistické mlátičky veřejně a důrazně distancují.

Hnutí ANO je vedené Andrejem Babišem – na Slovensku oficiálně potvrzeným agentem StB s krycím jménem Bureš. Andrej Babiš je policií trestně stíhán pro dotační podvod v případě farmy Čapí hnízdo.

Andrej Babiš opakovaně tlačí na vyšetřujícího kriminalistu Nevtípila. Nejprve se jej snažil zdiskreditovat. Další možnou cestou pro zbavení se nepohodlného vyšetřovatele tak zůstává právě nástroj pro vyšetřování policie GIBS. Poslanec za ANO Faltýnek, další podezřelý a vyšetřovaný v kauze Čapí hnízdo, se dle repotérů pořadu 168 hodin nechal slyšet, že vyšetřovatele Nevtípila nechá posadit do tepláků. V překladu odstíhat a zavřít. Toto může ale zařídit právě jen GIBS.

Od února pak Andrej Babiš útočí na osobu šéfa GIBSu Michala Murína a požaduje jeho odvolání. Konkrétní důvod prý sdělit nemůže, zato kontrola z Babišem ovládaného Ministerstva financí dorazila vzápětí. Pro tyto "zcela náhodné, plánované a většinou likvidační" kontroly hospodaření se už vžilo označení Zaklekávání.

Andrej Babiš potřebuje pro sestavení vlády většinu ve sněmovně. Současné rozložení sil mu ji dává pouze za předpokladu koalice s KSČM a SPD. Přízeň komunistů, jedno zda veřejnou nebo tajně vyjednanou, je třeba za něco koupit. Poslanci ANO pak v tajné volbě zvedají ruku pro komunisty tvrdošíjně navrhovaného Ondráčka a několik z nich proti tomu pak protestuje. Vypadá to ale víc na kalení vody, kdy zvolení na přání ke stvrzení koalice zajistí potajmu domluvený počet poslanců ANO, zatímco několik jednotlivců se hlasitě přihlásí k hnutí odporu, aby zachránili pověst hnutí.

Poslední kapku k celé šarádě pak v neděli večer přidal opět sám Babiš. Po zjištění, že proti Ondráčkovi a v důsledku i proti jeho "tajné" vládní koalici s komunisty se už lidé chystají do ulic, pokusil se otočit marketingový plášť podle příslušného větru a ukrást tím prostetujícím téma. Přihlásil se jako první bojovník proti zvolení komunisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBSu s tím, že bude navrhovat jeho odvolání.