Buď může člověk ocenit, že třída Míru ožila a nepřipomíná už veřejné parkoviště, nebo může nadávat na mastné skvrny, které se z dlažby nikomu nepodařilo odstranit. Můžeme být rádi, že máme opravené přednádraží, nebo budeme nadávat, že nikdo nemyslel na to, co taková stavba provede s už tak komplikovanou dopravou. Je možné se radovat, že máme možnost letět z moderního terminálu za pár korun do světa, jenže lze taky brečet, že město dotuje cizí výlety do zahraničí, protože na nízkonákladových aerolinkách letiště nezbohatne…

Kdo chce hledat chyby, na každém projektu jistě nějakou najde. Přesto Pardubice nejsou špatným místem k životu - nízká kriminalita i nezaměstnanost patří k důležitým ukazatelům, jen ta neustále skloňovaná dopravní situace je v krajském městě skutečně nepříjemným problémem.

Od komunálních voleb nelze čekat nějaké převratné změny. Přesto jsou to volby důležité a to především proto, že jim skutečně rozumíme. Při volbách do parlamentu mohou politici operovat s problémy, jako jsou migranti, Evropská unie či schodek státního rozpočtu, kterým většina voličů ani přes veškerou snahu nemůže detailně porozumět (a často jim evidentně nerozumí ani politici, kteří se takovými tématy ohánějí).

U komunálních voleb takové riziko nehrozí - každý přece ví, jestli chce silniční propojku přes Červeňák, nový fotbalový stadion, nebo dokonce novou obytnou čtvrť v Masarykových kasárnách.