Změnou systému odměňování a snížením počtu komisí radnice ušetří ročně zhruba půl milionu korun. Novinářům to sdělila primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

„Je to drobná úspora, ale i drobné úspory jsou správné a dobré. Například už nebude komise pro Východočeské divadlo a Komorní filharmonii Pardubice, vše bude obstarávat kulturní komise,“ řekla primátorka.

Zastupitelé, kteří byli členy komisí, dostávali pravidelně 500 korun měsíčně, i když komise třeba vůbec nezasedala. Členové komisí, kteří nebyli zastupiteli, dostávali roční odměny až 2000 korun nebo až 4000 korun. Systém ročních odměn teď bude platit pro všechny.

Výše roční odměny na jednoho člena komise se v letošním roce odvíjí podle toho, kolik práce skupiny odváděly v předešlých letech.
Například pozemková a reklamní komise bude rozdělovat až 6000 korun, komise pro bezpečnost a prevenci kriminality až 4000 korun na jednoho člena.
Své zástupce v komisích mají strany podle podílu volebních výsledků současné koalice. V komisích rovněž zasednou odborníci bez politické příslušnosti.

„Univerzitu Pardubice bude zastupovat Petr Filip, na sportovní dění bude dohlížet ředitel sportovního gymnázia Martin Kubrycht,“ podotkla primátorka, jejíž Sdružení pro Pardubice navrhlo do pozemkové komise možná trochu překvapivě člena Občanské demokratické strany Václava Stříteského.

„Nominovali jsme ho proto, že jej pokládáme za erudovaného odborníka na tuto problematiku. Rozhodně za tím není nic jiného, že by měl třeba přestupovat do řad Sdružení pro Pardubice. Myslím si, že za jeho jméno v pozemkové komisi budou v Pardubicích děkovat snad všechny strany napříč politickým spektrem,“ uzavřela Štěpánka Fraňková.

(td, čtk)