Prosazovat zájmy firem z Pardubického kraje (Pk) ve střední Asii a v oblasti Arabského zálivu si klade za cíl nově zřízená pardubická pobočka Česko–Středoasijské obchodní komory (ČSOK).

„Sídlíme v komečních prostorách sídliště Poseidon na Závodu míru 2737,“ konstatoval Josef Smolař, výkonný ředitel ČSOK pro Českou republiku, který je zároveň šéfem pardubické kanceláře.

„Tímto krokem se snažíme přiblížit také českým podnikatelům,“ vysvětlil prezident ČSOK Jiří Nestával. „Po Praze a Ostravě jsou Pardubice třetím městem v republice, kde máme kancelář,“ sdělil prezident komory, která operuje v zemích bývalého Sovětského svazu, jako je Kazachstán, Ukrajina či Moldávie, v Afghánistánu, Mongolsku, ale také třeba v Rumunsku, Bulharsku, Turecku či Bahrajnu.

„Mají–li se obchody s těmito zeměmi skutečně rozběhnout, je k tomu potřeba minimálně rok a půl až dva roky, kdy je nutné se neustále připomínat, rozvíjet kontakty a leštit kliky. Většina firem nemá na to, aby v dané zemi držela jednoho delegáta, protože náklady na něj by se pohybovaly kolem tří až pěti milionů korun ročně a výsledky nepřicházejí hned,“ poznamenal Jiří Nestával.

„Nejprve je třeba vystřelit z brokovnice, i když přesně nevíme, jaký cíl zasáhneme. Jakmile však nějaké odvětví vzbudí odezvu, hned začneme hledat vhodné české firmy a budovat kontakty,“ popisoval poslanec Miloslav Soušek.

„Před lety byly některé instituce, které se zabývaly exportem, rozprášeny. Přitom české firmy mívají dobrou výkonnost a skvělé technologie. Jenže se zpravidla dostanou maximálně na evropské trhy a dál už jen sporadicky,“ podotkl.

„Přitom v těchto oblastech je po těchto věcech poměrně hlad a z dřívějších dob jsou naše výrobky a technologie známé. Řada z nich tu ještě úspěšně funguje,“ prozradil poslanec.

Divili se, kde jsme byli tak dlouho!

"Například v Kazachstánu se hodně divili, kde jsme byli tak dlouho. Tady dnes vůbec nemají problém s pěnezi, stačí jen otočit kohoutek a mají je hned,“ pravil prezident ČSOK.

„Některé firmy z Pk už s námi spolupracují. Do těchto oblastí dodávají například biologické laboratoře, nabízejí projekční a inženýrskou činnost, softwarové programy do zdravotnictví či mobilní ledové plochy. Věříme, že se přidají i další,“ doufá Jiří Nestával.

„Otevření pobočky ČSOK kraj přikládá velký význam. Naše firmy tento prostor velmi dobře znají, některé tam i v minulosti úspěšně působily. Byla chyba, že jsme tuto oblast opustili a naivně se domnívali, že všechno prodáme na Západě. Proč bychom se nezaměřili na asijské a arabské trhy, když má o ně nyní zájem celý svět,“ položil řečnickou otázku hejtman Pk Ivo Toman.