VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komu poslouží vyprovokované napětí a stávky?

Východní Čechy - Co se psalo ve východočeském listu Pochodeň přesně před dvaceti lety? Deník se vrací ke zpravodajství v úterníku 21. listopadu 1989

20.11.2009 2
SDÍLEJ:

Listopad 89 v PardubicíchFoto: Evžen Báchor

Že se něco závažného děje, nemohla ve svém vydání 21. listopadu 1989 „zatlouci“ ani Pochodeň, tiskový orgán východočeského KV KSČ. Nepsala ovšem zpravodajství o vznikajících stávkových výborech studentů. Nepřinesla Prohlášení pracovníků Východočeského divadla v Pardubicích, které vydali v pondělí 20. listopadu a začali se stávkou. Na titulní straně se objevilo jiné provolání: pracující Východočeského kraje v něm rezolutně odmítají nátlakové akce protisocialistických sil. Autory provolání dnes již zřejmě nikdo nevypátrá. Nicméně tento dokument stojí za přečtení. Je typickou ukázkou bezobsažné komunistické rétoriky. Věty jsou skládány jak ovoce do míchaného kompotu. Je zde použit klasický požadavek „klidu na práci“. Je útočeno na hmotné zájmy občanů. „Fajnšmekři“ možná ocení i nelogickou stavbu vět.
Jediným ústupkem bylo zveřejněné Prohlášení vedení Výboru československé veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci. I z něho však čiší cenzura. Hodnotu měla snad jen věta požadující prošetření událostí z Národní třídy.
„Retroseriál“ Deníku skončí 27. listopadu.

Provolání účastníků aktivu, zástupců státních podniků k rozvoji pracovní iniciativy ve Východočeském kraji.

My, volení zástupci pracovních kolektivů státních podniků z průmyslu, zemědělsko-potravinářského komplexu, stavebnictví, obchodu, dopravy a místního hospodářství, shromáždění na krajském aktivu k rozvoji iniciativy v nových ekonomických podmínkách, jsme si vědomi vysoké společenské odpovědnosti za splnění hospodářských úkolů.
Naším společným cílem je dosahovat co nejlepších výsledků ve vývoji ekonomiky Východočeského kraje a rozvíjet iniciativu pracujících tak, abychom na všech pracovištích čestně dostáli slovu, které dáváme před XVIII. sjezdem KSČ: „Vyšší kvalitou za uskutečňování cílů přestavby“.

K tomu, abychom mohli zabezpečit náročné úkoly, potřebujeme klid, veřejný pořádek a stabilitu ekonomiky a celého společenského života. Místo toho jsme svědky, jak jsou vyvolávány emoce proti zdravému rozumu. Komu poslouží vyprovokované společenské napětí a stávky? Poctivým pracujícím a občanům rozhodně ne! Proto se vší rozhodností odsuzujeme demonstrace a další nátlakové akce protisocialistických sil a jejich snahy o vyvolání neklidu a narušování veřejného pořádku! Víme, že jsou koordinovány ze zahraničí a sledují likvidaci postavení dělníků a pracujícího člověka, likvidaci našeho společenského řádu.
Ke spokojenému životu nás a našich dětí vede jen jediná cesta, poctivá práce. Podporuje plně prohlášení předsedy vlády ČSR soudruha Františka Pitry.

Obracíme se na všechny občany, pracovní kolektivy, členy BSP, mládežnické kolektivy Východočeského kraje, aby se řídili především hlasem rozumu a odpovědnosti ve vypjatých emocí. Postavme se do čela boje za udržení pořádku na pracovištích, dynamiky výroby a rozvoje pracovní iniciativy!

Zaměřme se na kvalitu a hospodárnost, zvyšování užitných vlastností výrobků, prodlužování záručních lhůt, na zavádění nových výrobků. Postupně odstraňme nedostatkové druhy zboží na vnitřním trhu, včetně zajištění výrobků v nižších cenových relací! Zlepšujme životní a pracovní prostředí! Dejme tak pádnou odpověď všem rozvratníkům a provokatérům!
Poctivou prací vyjádřme podporu politice Komunistické strany Československa. Neboť ta je jedinou politickou sílou, která je schopná důsledně uvést proces přestavby a demokratizace k dalšímu rozvoji a upevnění socialismu.
Soudruzi, kupředu, zpátky ni krok!

V Hradci Králové 20. listopadu 1989 Účastníci aktivu

Autor: Zuzana Plocková

20.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

Pardubický kraj – Výsledky parlamentních voleb v našem kraji poměrně věrně kopírují celostátní výsledky. Zhruba o procento víc však dostaly od voličů hnutí ANO a rovněž v Pardubickém kraji už tradičně silná KDU-ČSL. Oba subjekty získaly více hlasů na úkor STAN a také TOP 09, které se tu nedostaly přes pět procent.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení