Oplocenou zahradu využívají především děti, které navštěvují přírodovědné kroužky Domu dětí a mládeže (DDM). Do budoucna ji mají využívat i senioři. Pěstovat květiny, bylinky nebo zeleninu tu může ale i široká veřejnost. Na místě už stojí několik truhlíků, stolů a lavic.

„Na webových stránkách DDM ALFA jsou napsány podmínky pro vstup na komunitní zahradu a využívání truhlíků a dalšího příslušenství,“ sdělil ve svém vyjádření ředitel DDM Alfa Miloš Adamů s tím, že už má první zájemce, kteří mají možnost se do konce roku bezplatně starat o truhlíky.

Nesprávné odkládání sdílených elektrokoloběžek v Pardubicích budí emoce a vyvolává nepříjemnosti. Radnice se snaží problém vyřešit pomocí speciálních parkovacích míst.
Byly zaparkované tam, kde neměly. Starosta zamknul sdílené koloběžky na úřadě

Podle kritiků byl pro projekt komunitní zahrady zabrán a oplocen veřejný prostor, aniž by byl záměr prezentován veřejnosti nebo konzultován s nejbližšími sousedy.

„Cítíme, že tím došlo k vytlačení obyvatel z drahocenného zeleného veřejného prostoru. Domníváme se, že komunitní zahrada by měla vzniknout z popudu lidí. Tady to bylo bez účasti lidí z okolních domů,“ zkritizovala projekt Olga Kudrnová, podle které o tom zastupitelé občany dostatečně neinformovali.

Jak fungují komunitní zahrady?

Komunitní zahrady představují místo, které má sdružovat lidi nevlastnící žádnou zahradu. Zájemci tu mohou společně pěstovat zeleninu, ovoce nebo rostliny, kompostovat bioodpad nebo jen relaxovat.

„Pan starosta to s námi, kteří bydlíme v bezprostředním okolí, nekomunikoval. Došlo k záboru pozemku, kde jsme se byli zvyklí pohybovat, kudy jsme byli zvyklí chodit,“ dodala jedna z místních Vlaďka Bařenová.

Starosta Dukly Jiří Rejda se hájí tím, že projekt městská organizace připravovala několik let a plot zde vzniknul hlavně pro bezpečí dětí.

Pozemek původně patřil pardubickým sokolům, kteří ho převedli městu. Radnice pak travnatou plochu, kterou využívali především pejskaři, raději zapůjčila domu dětí a mládeže a zaplatila jeho oplocení.

„Celý prostor je městský pozemek. Oplocení beru jako nutnost, protože ne všichni pejskaři jsou zodpovědní a ne všichni používají na své psy vodítko,“ řekl Jiří Rejda s tím, že loučka byla vždy plná psích exkrementů a její udržování bylo složité.

Vizualizace návrhu projektu Bulvár Hradecká.
Byty, obchody i náměstí. Na Hradecké ulici chce firma postavit rezidenční čtvrť

Projekt podle něj navíc kritizují pouze jednotky lidí. „Kritici se svými facebookovými příspěvky, o kterých mi ani pořádně nevíme, akorát snaží vzbudit vlnu nevole,“ dodala Rejda, který podle svých slov zval kritiky na úřad na osobní jednání, ale nedostal žádnou odezvu.

Smysluplné využití

Podle ředitele domu dětí, který bude projekt zřizovat, dává komunitní zahrady místu konečně smysluplné využití. „Jsem velmi rád, že dříve naprosto nevyužívaný, znečištěný prostor, na kterém se proháněli psi, a nebylo prakticky vidět žádné dítě, se konečně dočkal důstojného a smysluplného využití,“ sdělil Adamů, podle kterého má organizace v plánu založit i Klub důchodců, který přizve ke spolupráci. „Plochu jsme také dokonale využili pro činnost našich příměstských táborů. Zahradu budeme dále využívat pro různé akce a aktivity jak DDM, tak pro širokou veřejnost,“ dodal Adamů.

Podle provozního řádu komunitní zahrady může klíč od pozemku za poplatek získat každý, komu je nad 18 let. Pro letošní rok ale není poplatek vybírán.

Projekt vznikne na mimořádném místě, na tzv. zlatém kříži rohu Masarykova náměstí a třídy Míru, kde stával hotel Veselka
Komunitní zahrada u ČSOB končí. Ještě letos se zde začne stavět Epiq Pardubice

Kritici projektu chtějí nyní alespoň pracovat na prostoru okolo oplocené zahrady i po celém obvodě.

„Stav zeleně na obvodě a přístup zastupitelů je horší, tomu se chceme věnovat nadále a tlačit pádnými argumenty, aby se situace u nás na pětce zlepšila. Chceme zapojit širokou veřejnost,“ dodala Kudrnová.

Sdílená zahrada

Komunitní zahrada v Pardubicích není novinkou. Jedná se již o druhý projekt sdílené zahrady. V Pardubicích vznikla první komunitní zahrada před dvěma lety na Masarykově náměstí. Spolek Pardubická KOZA měl pozemek v letech 2021 a 2022 půjčený od developera. Zahrada po roce skončila, na jejím místě má vyrůst nová budova.