Začátek dostihové sezóny se blíží a v místě cílové roviny zůstala po odstranění písčité vrstvy shnilá tráva. „Srovnali jsme to lučním smykem a necháme to vydechnout, shnilá tráva potřebuje vysmrádnout,“ popsal správce dráhy Jiří Janda.

Podle místopředsedy představenstva Dostihového spolku Martina Korby však rekultivace první starty neohrozí. Dnes na místě vysejí trávu novou, do 14 dní by se měl povrch zazelenat. „Pak nastanou jarní práce na celé dráze, tedy i na tomto místě. Plocha se sjednotí a bude mít stejné vlastnosti jako okolí,“ dodal Janda.

Hrozící nebezpečí

Podle trenéra dostihových koní a veterináře Čestmíra Olehly by však dráha mohla být pro koně nebezpečná.

„Jakékoli změny povrchu nedělají koním dobře. V cílové rovině vyvíjejí nejvyšší rychlost, a když poté vlítnou do měkkého povrchu, kde nebude dostatečně prorostlý travní porost, může dojít k poškození pohybového aparátu,“ vysvětlil Olehla.

Podle České televize někteří zahraniční majitelé koní kvůli tomu zrušili účast v hlavním dostihu sezóny.

Opoziční zastupitelé kritizují, že není jasné, kolik a kdo za rekultivaci zaplatí. „Předpokládám, že dostihové závodiště bude opravu požadovat po městě, že to budou prostředky uvolněné z veřejných zdrojů,“ domnívá se zastupitel František Brendl.

Podle Korby by však výdaje neměly překročit nasmlouvanou částku 400 tisíc korun. „S kompletní revitalizací všech prostor po Zimním sportovním parku a prostoru před tribunou D projekt počítal od samého začátku, a to nejen po technické, ale i finanční stránce,“ řekl Korba a přiznal, že společně s městem hledají jiné alternativy, kde by bylo možné kluziště příští zimu umístit.