Areál dostihového závodiště v Pardubicích bude od nadcházejícího pátku do neděle hostit další setkání chovatelů koní. Půjde však o podnik, který výrazně vyčnívá z ostatních a dokonce již začíná budit zájem v zahraničí. Koně v akci, jak se výstava jmenuje, je letos podle pořadatelů jednoznačně největší událostí svého druhu u nás.

Mezinárodní výstava Koně v akci se letos koná coby jubilejní desátý ročník. V podtitulu má Velká jízda aneb kdo se drží opratí, ten se v světě neztratí. Jak již dovětek napovídá, bude kladen důraz na vozatajství i koně, které kočáry a další povozy poháněli. Na příchozí ale čeká pestrý program ze všech oblastí, které nějak souvisí s těmito ušlechtilými zvířaty. „Je to největší koňská výstava na území České republiky,“ uvedl včera ředitel Dostihového závodiště Pardubice Jiří Kunát. A dává hned k dobru řeč čísel. Zatímco v minulých letech se v Pardubicích představovalo maximálně do tří set koní, letos tomu bude ještě o stovku více. „Snažíme se veřejnosti nabídnout nejlepší koně, kteří jsou chováni v republice. Od národních plemen až po dovezená exotická.“ Koně v akci tak jsou zejména národní chovatelskou přehlídkou, na níž se představí chladnokrevná plemena přes haflingy a poníky až po irského koba. Program, který bude probíhat na několika scénách, začíná v pátek v 10 hodin společným průvodem koní po závodišti. Oficiální zahajovací fanfáry zazní o den později.

Soutěž o ruchadlo

V doprovodném programu se například uskuteční soutěž v orbě O ruchadlo bratranců Veverkových, a to v podobě tradičních i netradičních zápřahů. U zrodu této soutěže stál sám Jiří Kunát, který pochází z Rybitví, tedy obce, kde se oba vynálezci narodili. Letos je do soutěže přihlášeno osm párů koní a úspěšné vozataje bude dekorovat sama rybitevská starostka. Chladnokrevní koně se utkají i v dostihu, divákům se představí jak plemena z Východu, tak i pomyslné opačné světové strany. Ze zahraničních hostů Jiří Kunát zve zejména na originální uherskou jízdu. V jedné z lóží bude vystavena pozůstalost po Miloši Welde Zavadilovi, kterého milovníci filmového plátna znají z filmu Starci na chmelu z postavy premianta Honzy. Miloš Welde Zavadil po emigraci do Rakouska zasvětil svůj život koním až do loňského podzimu, kdy zemřel. Z dalších novinek pořadatelé vyzdvihují i unikát, kterým bude přítomnost starokladrubského koně, nikoli však obvyklé černé či bílé barvy. Tímto koněm s typickým klabonosem bude totiž velmi vzácný ryzák chovatele z Bzence.

Na třídenní výstavě se v sobotu bude soutěžit i o Mls Pardubického kraje. Do klání potravinářských výrobků jich je přihlášeno přes šest desítek, a to v pěti kategoriích. Jejich chuť budou vedle odborné poroty hodnotit i návštěvníci akce. A co je čeká? Například ochutnávka kozí zmrzliny.