Akce se uskutečnila z podnětu českého ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, který hosty zastupující země z celého světa pozval na místo, které podle jeho názoru zaujímá významné místo v českých dějinách. Starokladrubští bělouši sloužili po staletí na rakouském císařském dvoře, vraníky využívala k ceremoniálním účelům církev. Na diplomaty čekala ukázka toho nejlepšího, čím se může hřebčín pochlubit – předvedení plemeníků, chovných klisen s hříbaty či ukázka různých zápřeží. V devíti kočárech se významní návštěvníci projeli i po okolí hřebčína.

Sám Karel Schwanzerberg se stal kmotrem dvouměsíčního hřebečka Generalissimus Cordoba, u kterého je zajímavý ten fakt, že se narodil ve stejný den jako první československý prezident T.G. Masaryk.

Po návštěvě Národního hřebčína se ministr se sborem diplomatů přesunul do obory Kinských a poté na prohlídku královéhradeckého Petrofu.

 

"Mým snem v sedmi letech bylo vyhrát Velkou pardubickou," zavzpomínal kníže na svá dětská léta. Dnes se šéf české diplomacie vydal do nejstaršího velkého hřebčína na světě v Kladrubech nad Labem a pozval tam i velvyslance zemí, které mají zastoupení v České republice. "Vzal jsem je někam, kde něco uvidí, kde je krásně a do míst, na která jsme právem hrdi," řekl ministr.