Devátý ročník mezinárodní výstavy Koně v akci přivítal v pátek 7. 9. první návštěvníky. Milovníky vlajících hřív tentokrát pořadatelé nalákali především na hlavní téma výstavy „Tenkrát na východě“. Divákům se tak o víkendu předvedou jedni z nejušlechtilejších a také nejkrásnějších koní – zástupci východních a orientálních plemen achalteké a shagya arabů.

Chybět ale nebudou ani méně známá plemena, která jsou v našich končinách poměrně neobvyklá a jen velmi málo k vidění. „Představí se mimo jiné kabardinští, altajští a karačajevští koně. Bude tu také velké vystoupení koní achalteké. Vše je doplněno historickým uměním sokolníků a ukázkou lovu s dravými ptáky,“ popisuje jen zlomek nabitého programu manažerka výstavy Magda Hromádková. Od pátku do neděle se totiž návštěvníkům předvede kolem tří set koní čtyřiceti plemen a rázů.

„Velkým lákadlem bude i vystoupení lipických hřebců z Topolčianek na Slovensku. Jsou to evropští šampioni a jejich jezdci také. Předvedou čtverylku,“ říká Hromádková a dodává, že do Pardubic přijeli i tento rok koně španělského plemene Pura Raza Espaňola s uměním vysoké španělské jezdecké školy. Na své si přijdou i obdivovatelé chladnokrevných koní, malých poníků, koňských spřežení nebo westernového stylu ježdění.

Přehlídku koní doplní odborné přednášky, veletrh chovatelských potřeb i krajská výstava ovcí a koz.

Na tři sta koní přilákalo na závodiště své obdivovatele

Již tradičně se na dostihovém závodišti sešli milovníci koní. O víkendu se zde totiž konal již devátý ročník „Koně v akci“.

Tato mezinárodní výstava a největší chovatelská akce v republice přilákala tisíce návštěvníků, kteří mohli obdivovat na tři stovky koní. Ti se prezentovali na pěti místech v areálu závodiště jak v chovatelských přehlídkách, tak v soutěžích i doprovodném programu. Velký zájem mezi diváky byl od sobotních ranních hodin také o parkur, kde své umění předváděli koně i školou povinné děti. Návštěvníky nadchla také ukázka vesternu, která dala vzpomenout na americké prérie předminulého století.

Přestože bylo možné obdivovat, fotografovat či kupovat téměř vše s tématikou koní, od správné výživy, obleků pro jezdce i koně, plakátů, obrázků či triček s motivy koní, jen o těchto ušlechtilých zvířatech tato výstava nebyla. Pro „fajnšmekry“ zde byly k mání například kočáry. Ten nejlevnější se dal pořídit za necelých čtyřicet tisíc korun. Kdo chtěl a mohl sáhnout do kapsy hlouběji, mohl si pořídit dostavník, jako vystřižený z „Mayovek“. Ten by pak případného zájemce vyšel na 520 tisíc korun! O něco levnější byl dostavník poštovní…

Své umění a hlavně svoji „letku“ zde předváděl majitel dravců ze zámku Sychrov. Na ukázku zde měl káně, výra, poštolku či orla. Právě ten, šest let starý a tři a půl kilogramů vážící král nebes, mu seděl na ruce. „Celkem mám těchto dravců, které krmím malými kuřaty, padesát.,“ řekl našemu Deníku s tím, že například tento orel skalní má hodnotu téměř dvě stě tisíc korun. K vidění ale byli, kromě koní a dravců, také kováři, kteří dělali podkovy či sedláři a čalouníci.