„Do veřejné soutěže na zhotovitele stavby se přihlásilo pět uchazečů, ekonomicky nejvýhodnější nabídku předložila firma Dlažba Vysoké Mýto. Stavba byla zahájena v září loňského roku a končí na den přesně podle uzavřené smlouvy dnešním dnem,“ uvedla v úterý starostka Přelouče Irena Burešová.

Na přilehlém pozemku vzniklo nové odstavné parkoviště typu P+R, v prostoru přednádraží pak čtyři autobusové zastávky, točna pro autobusy, čtyři parkovací místa typu K+R, nové komunikace pro pěší i automobily, přístřešek pro cestující, veřejné osvětlení, vegetační úpravy, nový mobiliář a 25 stojanů s kapacitou 50 jízdních kol.

„Celková kapacita parkovišť typu P+R ve zrekonstruovaném prostoru je 63 míst,“ popsala Burešová.

Po opravě už cestující volali dlouho. „Na nádraží každý den zastavuje 91 vlaků, do prostoru přednádraží denně zajíždí 154 autobusů meziměstské dopravy a 43 spojů místní autobusové dopravy. Denně se tam podle statistiky zakoupených jízdenek pohybuje 5300 cestujících, což je v poměru k počtu obyvatel našeho města počet úctyhodný. Stav před rekonstrukcí absolutně nevyhovoval bezpečnému a modernímu způsobu dopravy,“ konstatovala Burešová.

Bezpečnosti by měl napomoci i nový kamerový systém napojený na pult centrální ochrany městské policie. „Jeden kamerový bod bude určen ke sledování přednádraží, druhý bude sledovat přilehlou Nádražní ulici, kde je parkoviště i stojany pro kola,“ řekla Burešová.

O stavbu se postarala společnost Dlažby Vysoké Mýto. „Přednádraží je taková vstupní brána do města, byla to pro nás zajímavá práce – a taky dost náročná s ohledem na zachování dopravní obslužnosti téměř po celou dobu výstavby,“ poznamenala stavbyvedoucí Věra Vašková.

Na rekonstrukci město získalo dotaci od Evropské unie, a to ve výši zhruba 12 milionů korun. „Projekt je prvním podpořeným z více než 4 miliard korun, které jsou připravené na rozdělení v Integrované územní investici (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace. Celkem bude z peněz z ITI zrealizováno sedm dopravních terminálů, schváleny už jsou terminály v Jaroměři a Chrudimi, připravují se v Chlumci nad Cidlinou, Hradci Králové a dva v Pardubicích,“ řekl manažer ITI Miroslav Janovský.