Procentuálně nejvíce žen na kandidátce má v Pardubickém kraji strana Urza.cz. Vysvětlení je však prosté. Jedním jediným kandidátem je v kraji totiž Jana Isabella Růžičková, dvaatřicetiletá kuchařka z Prahy. Jak tato anarchokapitalistická strana tvrdí už ve svém obšírném názvu, o hlasy voličů zde nestojí. „Ke svobodě se nelze provolit,“ hlásají.

Početně nejvíce žen pak najdeme na kandidátce ČSSD. Jedná se o jedinou stranu, kde ženy převládají nad mužskými protějšky. Z celkem 19 kandidátů se o křeslo ve sněmovně uchází 11 žen. Mezi nimi také lídryně, kterou je předsedkyně odborové organizace podniku ETA Alena Šírová. ČSSD má na kandidátce mimo jiné tři ženy, které stojí v čele vzdělávacích nebo sociálních institucí.

Psali jsme již:

Strana zelených pak z celkem 19 kandidátů vysílá do boje o poslanecký post devět žen. Poměrně vysoký počet žen však u Zelených není ničím překvapivým. „Potřebujeme řešit změny klimatu, podporu rodiny, bydlení a další problémy, které dopadají ve větší míře na ženy. A to půjde lépe, pokud nastane konec pánského klubu v politice,“ deklarují své postoje na webových stránkách.

Z celkem 14 krajských lídrů má Strana zelených v čele devět žen.

Lídryní je tak v Pardubickém kraji teprve pětadvacetiletá Tereza Hýblová. Ta pracuje jako obchodní referentka železničního dopravce a je zastupitelkou města Česká Třebová. Na kandidátce Strany zelených pak voliči najdou mimo jiné zahradní a krajinářskou architektku Jitku Šídlovou nebo třeba laborantku ve zdravotnictví a zastupitelku městského obvodu Pardubice II Kateřinu Kosovou.

close Zastoupení žen v parlamentu. Graf k 8. březnu 2019. info Zdroj: PSP ČR zoom_in Zastoupení žen v parlamentu. Graf k 8. březnu 2019.

Obdobně je na tom také krajská kandidátka Volného bloku. Ten do voleb vede ekonomka a nyní už bývalá radní České televize Hana Lipovská. Spolu s ní je na kandidátce dalších osm žen, mezi nimi také čtyřiapadesátiletá zdravotní sestra záchranné služby z Chrudimi Šárka Vágnerová nebo třeba třiapadesátiletá kosmetička z Poličky Dagmar Boucníková.

V Poslanecké sněmovně je nyní 22,5 % žen. V Senátu pak ještě o něco méně, a to sice 16 %. Česká republika v současnosti zaujímá 85. místo ve světovém žebříčku Women in national parliaments.

Naopak koalice SPOLU má na krajské kandidátce pouze tři ženy. Z desátého místa se do sněmovny pokusí dostat Jitka Moskvová, učitelka na gymnáziu z Žamberka. Ve spodních místech kandidátky najdou voliči také zubní lékařku z Hlinska Michaelu Pintovou a Pavlu Kvapilovou, ekonomku z Pardubic.

Jen o dvě ženy více na plně obsazené kandidátce má koalice Piráti a Starostové. Z třetího místa zde kandiduje středoškolská učitelka matematiky a zastupitelka Svitav Libuše Vévodová. Z bramborové pozice se o sněmovní křeslo uchází architektka a zastupitelka Poličky Jitka Bidlová. Obě kandidátky jsou navržené Piráty.

Členkou STANu je na pardubické kandidátce pouze Alice Paurová, trenérka a místopředsedkyně Českého svazu kin-ballu.

I nové hnutí Přísaha vsadilo na silné ženy. Lídryní kandidátky je Zdeňka Víchová, někdejší šéfka expozitury Národní protidrogové centrály v Hradci Králové, která v současnosti pracuje jako úřednice ve Vysokém Mýtě. Na městských úřadech pak pracují další tři kandidátky.

Dnes z deset poslanců jen jedna žena

Ve sněmovně chce mít i nadále rozhodující slovo jediná současná poslankyně z Pardubického kraje Květa Matušovská (KSČM). Silná lídryně se komunistům osvědčila už ve volbách v roce 2017, když ze čtvrtého místa přeskočila i někdejší krajskou jedničku Václava Snopka. Na kandidátce KSČM ale najdeme pouze tři ženy z celkem 19 kandidátů.

Z celkem deseti poslanců z Pardubického kraje má nyní v Poslanecké sněmovně největší počet křesel hnutí ANO. Stejní muži budou usilovat o poslanecký mandát i nadále. Druhé místo kandidátky však obsadila Jana Hanzlíková, která v současnosti pracuje jako náměstkyně na Ministerstvu pro místní rozvoj. Za krajské ANO navíc kandiduje jedna z nejmladších žen. Je jí třiadvacetiletá studentka z Poličky Eliška Hrubá.