Procentuálně nejvíce žen na kandidátce má v Pardubickém kraji strana Urza.cz. Vysvětlení je však prosté. Jedním jediným kandidátem je v kraji totiž Jana Isabella Růžičková, dvaatřicetiletá kuchařka z Prahy. Jak tato anarchokapitalistická strana tvrdí už ve svém obšírném názvu, o hlasy voličů zde nestojí. „Ke svobodě se nelze provolit,“ hlásají.

Početně nejvíce žen pak najdeme na kandidátce ČSSD. Jedná se o jedinou stranu, kde ženy převládají nad mužskými protějšky. Z celkem 19 kandidátů se o křeslo ve sněmovně uchází 11 žen. Mezi nimi také lídryně, kterou je předsedkyně odborové organizace podniku ETA Alena Šírová. ČSSD má na kandidátce mimo jiné tři ženy, které stojí v čele vzdělávacích nebo sociálních institucí.

Psali jsme již:

Tereza Hýblová lídryně Strany zelených v Pardubickém kraji.
Poslancem chce být v kraji výrobce perníku, diplomat v Rusku i šéfka expozitury

Strana zelených pak z celkem 19 kandidátů vysílá do boje o poslanecký post devět žen. Poměrně vysoký počet žen však u Zelených není ničím překvapivým. „Potřebujeme řešit změny klimatu, podporu rodiny, bydlení a další problémy, které dopadají ve větší míře na ženy. A to půjde lépe, pokud nastane konec pánského klubu v politice,“ deklarují své postoje na webových stránkách.

Z celkem 14 krajských lídrů má Strana zelených v čele devět žen.

Lídryní je tak v Pardubickém kraji teprve pětadvacetiletá Tereza Hýblová. Ta pracuje jako obchodní referentka železničního dopravce a je zastupitelkou města Česká Třebová. Na kandidátce Strany zelených pak voliči najdou mimo jiné zahradní a krajinářskou architektku Jitku Šídlovou nebo třeba laborantku ve zdravotnictví a zastupitelku městského obvodu Pardubice II Kateřinu Kosovou.

Zastoupení žen v parlamentu. Graf k 8. březnu 2019.Zastoupení žen v parlamentu. Graf k 8. březnu 2019.Zdroj: PSP ČR

Obdobně je na tom také krajská kandidátka Volného bloku. Ten do voleb vede ekonomka a nyní už bývalá radní České televize Hana Lipovská. Spolu s ní je na kandidátce dalších osm žen, mezi nimi také čtyřiapadesátiletá zdravotní sestra záchranné služby z Chrudimi Šárka Vágnerová nebo třeba třiapadesátiletá kosmetička z Poličky Dagmar Boucníková.

V Poslanecké sněmovně je nyní 22,5 % žen. V Senátu pak ještě o něco méně, a to sice 16 %. Česká republika v současnosti zaujímá 85. místo ve světovém žebříčku Women in national parliaments.

Naopak koalice SPOLU má na krajské kandidátce pouze tři ženy. Z desátého místa se do sněmovny pokusí dostat Jitka Moskvová, učitelka na gymnáziu z Žamberka. Ve spodních místech kandidátky najdou voliči také zubní lékařku z Hlinska Michaelu Pintovou a Pavlu Kvapilovou, ekonomku z Pardubic.

Jen o dvě ženy více na plně obsazené kandidátce má koalice Piráti a Starostové. Z třetího místa zde kandiduje středoškolská učitelka matematiky a zastupitelka Svitav Libuše Vévodová. Z bramborové pozice se o sněmovní křeslo uchází architektka a zastupitelka Poličky Jitka Bidlová. Obě kandidátky jsou navržené Piráty.

Ilustrační foto.
Chcete volit mimo bydliště? Na vydání voličského průkazu zbývají jen hodiny

Členkou STANu je na pardubické kandidátce pouze Alice Paurová, trenérka a místopředsedkyně Českého svazu kin-ballu.

I nové hnutí Přísaha vsadilo na silné ženy. Lídryní kandidátky je Zdeňka Víchová, někdejší šéfka expozitury Národní protidrogové centrály v Hradci Králové, která v současnosti pracuje jako úřednice ve Vysokém Mýtě. Na městských úřadech pak pracují další tři kandidátky.

Dnes z deset poslanců jen jedna žena

Ve sněmovně chce mít i nadále rozhodující slovo jediná současná poslankyně z Pardubického kraje Květa Matušovská (KSČM). Silná lídryně se komunistům osvědčila už ve volbách v roce 2017, když ze čtvrtého místa přeskočila i někdejší krajskou jedničku Václava Snopka. Na kandidátce KSČM ale najdeme pouze tři ženy z celkem 19 kandidátů.

Z celkem deseti poslanců z Pardubického kraje má nyní v Poslanecké sněmovně největší počet křesel hnutí ANO. Stejní muži budou usilovat o poslanecký mandát i nadále. Druhé místo kandidátky však obsadila Jana Hanzlíková, která v současnosti pracuje jako náměstkyně na Ministerstvu pro místní rozvoj. Za krajské ANO navíc kandiduje jedna z nejmladších žen. Je jí třiadvacetiletá studentka z Poličky Eliška Hrubá.