Proplácení regulačních poplatků z krajského rozpočtu skončilo 3. června. Rada Pardubického kraje o tom rozhodla v reakci na výsledek parlamentních voleb, ve kterých získaly většinu pravicové strany. „Úhradu poplatků za pacienty formou darů považoval kraj vždy za dočasné sociální opatření,“ uvádí se v prohlášení krajské rady.

„Kraj očekával, že Poslanecká sněmovna přijme takovou legislativu, která povede ke zrušení povinnosti pojištěnců hradit regulační poplatky. Vzhledem k povolební situaci lze ale předpokládat, že poslanci v nejbližší době tento problém nevyřeší,“ pokračuje prohlášení.
Regulační poplatky byly zavedeny od 1. ledna 2008. Začátkem února 2009 rozhodla krajská rada o tzv. darovací smlouvě. Díky ní hradil za pacienty regulační poplatek kraj. Ten však včera darovací smlouvy zrušil.

„Odpadne část administrativy spojená s fakturováním darovacích smluv krajskému úřadu,“ uvádí mluvčí Pardubické krajské nemocnice Alice Štrajtová Štefková.

„Konečně došlo k odstranění chaosu a protiprávního stavu, který sociální demokraté proplácením poplatků pouze v některých zařízeních vytvořili,“ reaguje na krok krajských radních prohlášení Klubu krajských zastupitelů ODS, pod nímž jsou podepsáni někdejší hejtman Ivo Toman a bývalý krajský radní zodpovědný za oblast zdravotnictví Josef Janeček.

Ne všichni však ale tento krok přivítali. „Loni jsem dal za regulační poplatky skoro pět tisíc korun. Pomohlo by mi, kdyby se limit spoluúčasti snížil na dva tisíce. Nebo bych nejraději zrušil poplatky úplně. Největší hloupostí je platba třiceti korun za každou položku na receptu. Já dostávám takové léky, na které musím doplácet dalších několik tisíc korun a jen tak tak vystačím s důchodem,“ argumentuje invalidní důchodce Josef Dobruský z Pardubic.

„Pacienti by se měli podílet na financování zdravotnictví,“ myslí si naopak farmaceutická asistentka v nemocniční lékárně Lucie Soulová.
„Třicet korun není tolik. Reakce lidí jsou ale většinou negativní. Převážně u těch starších, kteří počítají každou korunu. Navíc tím, že kraj dosud poplatky proplácel, jsme zaznamenali příliv zákazníků, které teď možná opět ztratíme,“ obává se Soulová.
„Je dobře, že se s proplácením přestalo. Ty peníze stejně nikoho nijak zvlášť nevytrhnou,“ soudí studentka Tereza Danková z Pardubic.
„Se zrušením darovacích smluv nesouhlasím. Jako matka s dětmi bez manžela mám problém vyjít s penězi. Toto bude jen další zátěž rodinného rozpočtu,“ říká Anna Nesměráková z Pardubic.

„Poplatky u lékaře jsou mi v zásadě jedno. Jsem zdravý a jako podnikatel nemám moc čas vysedávat u doktorů,“ tvrdí majitel kavárny Josef Homolka.

„Na rozhodnutí kraje zatím nemáme žádné stížnosti,“ upřesňuje Veronika Kovacová, která pracuje jako administrativní pracovnice na recepci centrálního příjmu pardubické nemocnice.