Některé mateřské školy v Pardubicích čekají konkurzy na místa ředitelů.

Jedním z nejsledovanějších výběrových řízení bude to, které se uskuteční v Mateřské škole Zvoneček.
Post ředitelky tam bude obhajovat Lenka Klasová, která je ve funkci od ledna 2010.
Od té doby školku opustilo  více než dvacet zaměstnanců. „Ve školce vznikly nějaké konflikty. Kdo nebyl spokojen, odešel. Vše se už ale vyřešilo. Nyní máme nový, lepší kolektiv. Jsou spokojeni jak rodiče, tak i zřizovatel školky, pardubický magistrát," vysvětlila Lenka Klasová.

S tím ale nesouhlasí iniciátoři petice, kterou v roce 2011 podepsalo dvaasedmdesát rodičů dětí navštěvujících školku. „Petice mířila proti personální politice paní ředitelky. Častá výměna zaměstnanců školky byla nepříjemná zvláště pro malé děti, které z rodiny přišly do nového kolektivu a byly kvůli změnám zmatené," konstatovala jedna z iniciátorek petice. Ta nechtěla uvést své jméno, ale redakce Deníku ho zná.

Petice řeší podle jasných pravidel

„Tento případ jsme řádně prošetřili a nenašli jsme žádný závažný problém," nechala se slyšet vedoucí odboru školství, kultury a sportu Magistrátu města Pardubic Ivana Liedermanová.
I na její bedra se snesla kritika v následné stížnosti adresované pardubické primátorce Štěpánce Fraňkové.

„Zásadním způsobem pochybujeme o objektivitě paní Liedermanové. Je osobou podjatou. S ředitelkou školky má blízký vztah," uvedly  autorky stížnosti, která byla podepsána bývalými zaměstnankyněmi školky.
„Všechny petice řešíme standardním způsobem. Máme na to jasně daná pravidla, kterých se musíme držet," reagovala na obsah stížnosti Ivana Liedermanová.

Stížnost však nenechala nit suchou ani na ředitelce Zvonečku Lence Klasové. „Hlavní metodou řízení a motivace zaměstnanců Lenky Klasové je vyhrožování, zastrašování a psychické deptání. Zaměstnance pobouřilo nejen neodůvodněné snižování osobních příplatků, ale i fakt, že jako vánoční dárky zakoupila přes čtyřicet lístků na koncert souboru, v němž účinkuje její manžel,"  tvrdila stížnost.

„Ředitelka nám vyhrožovala, že dítě ze školky vyloučí. K tomu ale neměla důvod ani kompetenci. Je ovšem těžké takový tlak ustát," přidala se jedna ze signatářek petice.

Inspekce nenašla závažná pochybení

Vedoucí odboru školství, kultury a sportu Magistrátu města Pardubic je ale jiného názoru. „Paní ředitelka Lenka Klasová jednoznačně patří k nejlepším odborníkům. To potvrdila i zpráva České školní inspekce," sdělila Ivana Liedermanová.
A opravdu. Česká školní inspekce ve školce v dubnu 2011 nezjistila žádná výrazná pochybení ředitelky. Jen doporučila několik postupů, jak atmosféru ve školce zlepšit.
„Po nástupu ředitelky do funkce došlo k výrazné obměně v personálním obsazení. V zájmu vedení školy je přijímat opatření ke stabilizaci pracovního týmu, podporování vstřícných interpersonálních vztahů a vytváření pozitivního pracovního klimatu. Oproti kladně se vyvíjejícím vnitřním vazbám má ředitelka školy rezervy v komunikaci vůči části rodičovské veřejnosti, která nesouhlasí s některými již realizovanými či plánovanými záměry," stálo ve zprávě České školní inspekce.
Další problém nastal, když jedna z učitelek Marta Párová obdržela v únoru 2011 výpověď za hrubé porušení kázně.

Přes sedmdesát rodičů podepsalo petici za to, aby ve školce mohla působit dál. Když ani to nepomohlo, byla v květnu téhož roku podána žaloba o neplatnosti výpovědi. Tu krajský soud potvrdil.
Školka pak musela vyplatit částku 658 400 korun jako náhradu mzdy. O tu ředitelka požádala pardubické zastupitelstvo. To v červnu 2013 přesun finančních prostředků z obecných rezerv na účet mateřské školy schválilo.

Ředitelka: Všechno už je to minulost

„Celé to vzniklo už při konkurzu na ředitelku, který jsem vyhrála. Šla jsem do nového prostředí, mezi neznámé lidi. Předtím jsem sedmnáct let ve školství nepůsobila. Nevěděla jsem tehdy proč, ale zástupkyně mi házela klacky pod nohy a nejspíš iniciovala i tu petici. Pravděpodobně konkurz chtěla vyhrát ona," přemítala o důvodech napjaté atmosféry ve školce Lenka Klasová.

„Měla kolem sebe své kamarádky, včetně Marty Párové, které se proti mně snažily ostatní poštvat. Bohužel včetně rodičů, kteří byli svoláváni mimo školu s cílem poškodit mě. Když odešla Marta Párová, opustila školku i zástupkyně a s ní postupně také ty, které na ně byly napojené," podotkla ředitelka Zvonečku.

„Dnes to beru jako minulost, na kterou je ale těžké zapomenout. Je smutné, že se vše znovu vytahuje před konkurzem a mrzí mě, že to vrhá špatný stín na celou školku, která nyní bezvadně funguje," dodala Lenka Klasová.

„Máme jednu z nejlepších ředitelek školy, jakou jsem kdy zažila," rázně se za Lenku Klasovou postavila vedoucí učitelka Zvonečku Ivana Kolaříková, která ve školce pracuje třicet let a zažila čtyři ředitelky. „Je s ní výborná spolupráce. Bohužel od začátku jí někdo házel klacky pod nohy. Deset let školku nikdo neřídil a teď najednou někdo chtěl po někom práci. To se ne všem lidem líbilo. Její velkou výhodou bylo, že nepřišla ze školství, a tak se mohla na věci dívat jinýma očima, což bylo jenom dobře," vyjádřila se pro Deník Ivana Kolaříková.

Odchody? Důvody prý byly různé

„Důvody odchodu zaměstnanců byly různé. Někteří nesouhlasili s novou vizí paní ředitelky, u minimálně pěti z nich šlo pouze o demonstrativní odchody," poznamenala vedoucí učitelka Zvonečku.
„Několika bývalým kolegyním se bohužel podařilo zmanipulovat i některé rodiče. Když s nimi člověk neustále komunikuje a denně jim tvrdí, jak je nová paní ředitelka hrozná, tak je jasné, že tomu někdo může uvěřit," pravila Ivana Kolaříková.
„Moc nás mrzí, že pořád jsme někomu trnem v oku. Paní ředitelka je člověkem, kterému na školce záleží a stále hledá nové možnosti, jak ji posunout. Máme úžasné projekty, sháníme na ně dotace," vypočítala vedoucí učitelka.
„Jako tým jsme odchodem některých kolegyň určitě vydělali. Nyní máme bezvadný kolektiv a bezproblémové prostředí, které by nám jiné školky mohly závidět. Je smutné, že neustále musíme řešit stížnosti a obhajovat, proč co děláme. Je to hrozně vysilující a teď, před konkurzem, se to ještě stupňuje," přiznala Simona Korejtková, vedoucí kroužku Zvonky, která ve školce pracuje od roku 1994 a zažila hned tři ředitelky.

Učitelka: „Chceme mít klid na práci!"

„Chtěli bychom už mít klid na práci a nemyslet na to, že nás neustále někdo kritizuje. Ať už nás nechají žít! Bere to dech všem, nejen ředitelce," upřesnila vedoucí kroužku Zvonky.
„Mám tři děti, každé chodilo do jiné školky, takže mám možnost srovnání. Nikdy jsem nezažila ředitelku, která by pro školku tolik dýchala," svěřila se Jarmila Šamulková, vedoucí provozu, jež ve Zvonečku působí dva roky.
„Přišla jsem do školky až ve chvíli, kdy na post ředitelky nastoupila Lenka Klasová. Už tehdy jsem nechápala, proč se na nás půlka rodičů usmívala a ta druhá s námi prakticky vůbec nekomunikovala. Netušila jsem, co se děje. Postupem času se naštěstí prolomily ledy. Někteří se nám i omluvili za to, jak se k nám chovali. Pak i oni začali chodit na naše akce a dnes se aktivně podílejí na chodu školky," sdělila Martina Feistová, která ve Zvonečku pracuje tři roky a novou ředitelku si cení rovněž jako výbornou ekonomku.

„S pomluvou se bojovat nedá"

„Nástup Lenky Klasové do funkce ředitelky nebyl jednoduchý. Setkala se s nenávistí těch, které v konkurzu ne᠆uspěly a které jí škodily svou nekvalitní prací i pomluvami mezi rodiči. Paní ředitelka je ale velice pracovitá a šikovná, a tak během let obměnila kolektiv a začala upravovat interiér i exteriéry školky," vypověděla Jana Smetanová, ředitelka Základní školy Pardubice – Polabiny 2 v Prodloužené ulici, která se Zvonečkem spolupracuje.

„Úspěchy Lenky Klasové nedávají nenávistníkům spát, a tak odejité paní učitelky s několika rodiči stále vyvolávají rozpory. Protože mnoho školkových dětí pokračuje v naší škole,  znám jejich rodiče a mám informace o dění ve školce. Moje paní učitelky zde mají také svoje děti a jsou velice spokojené. Děti ze školky chodí se svými učitelkami do naší školy na akce, které pro ně pořádáme. Informací mám díky tomu opravdu dost," doplnila ředitelka sousední školy.
„S pomluvou se bojovat nedá, ta se musí přežít. Velice mě mrzí, že se někdo opět snaží ředitelku poškodit," uzavřela Jana Smetanová.

Tomáš Dvořák, Kateřina Dufková