Případ otce se synem, kteří vypěstovali čtyři rostliny konopí, se vrátil před Okresní soud v Pardubicích. Muži prý netušili, že rostliny obsahují vyšší množství psychotropních látek.

„Žádný zločin jsme nespáchali, naše svědomí je čisté, měli jsme v úmyslu konopí použít pro léčebné účely,“ hájil se obžalovaný Miroslav Koláčný, který vyrobil sklenici konopné masti.

Státní zástupkyně Jana Taranzová jejich obhajobu označila za účelovou. „Rostliny jsou odlišné, pokud se někdo podívá na internet, musí si všimnout, že je to jeden vyšší stonek s minimem postranních větví, užšími listy a má slabší zápach, než je u rostliny s větším obsahem THC,“ řekla Taranzová.

Obhájce obžalovaných zpochybnil policejní expertízu, nezdály se mu hmotnosti rostlin a masti. „Použil 200 gramů vazelíny a několik listů, při výrobě mohlo dojít jedině ke ztrátě, váha 380 gramů masti stanovená v odborném vyjádření musí být chybná,“ vysvětlil obhájce, který váhy demonstroval na zavařovací sklenici s čerstvou meduňkou.

Váhy nesedí

Stejně tak podle něho není možné, že policie po usušení navážila téměř čtyři kila využitelné hmoty. „Zkušený pěstitel dokáže vypěstovat rostlinu s obsahem sto gramů upotřebitelné sušiny, profesionál v odpovídajících podmínkách pak maximálně 500 gramů,“ snažil se dokázat, že došlo k pochybení v policejním výpočtu. Za výrobu omamné látky mužům hrozí dva až deset let vězení.

Přestože účastníci již pronesli závěrečné řeči, soud si do čtvrtka ponechal čas na vynesení rozsudku.

Případy drobných pěstitelů v kraji

Chrudim – červenec 2019
43letý muž je popotahován policií pro vypěstování 7 rostlin konopí, v domě měl speciální technologii pro pěstování a usušenou hmotu

Moravská Třebová – červenec 2019
policie zadržela muže se 60 gramy marihuany, muž tvrdil, že sáčky s drogou našel na zemi

Chrudim – červen 2018
policie zadržela muže podezřelého z výroby a distribuce marihuanydrogy vyráběl v pronajatém bytě v Chrudimi a v Pardubicích, distribuoval je mezi další osob, při domovní prohlídce bylo zajištěno 15 rostlin