Kormoráni způsobí firmě Rybniční hospodářství z Lázní Bohdanče ročně škody 200 až 300 tisíc korun. Stát od dubna zrušil sladkovodním rybářům náhrady škod. O to bude mít společnost vyšší náklady. Informoval o tom majitel firmy Adolf Vondrka.
„Způsobí nám to hospodářské škody. Pohybují se tu hejna kormoránů v řádech tisíců ptáků a decimují vodní toky," podotkl Adolf Vondrka.

Jako škodná

Kormoráni jsou podle rybářů škodná. Od dubna také nejsou ptáci zvláště chráněným druhem. Umožňuje to jejich snadnější odstřel, stát ale nemusí vyplácet náhrady.
„Při odstřelu půjde o jednotky kusů, což nemá moc efekt. Lepší je ptáky plašit. S tím nám mohou pomoci myslivci," sdělil majitel firmy.
Nevyplacené peníze, které firmě budou chybět na investice, chce podnik nahradit evropskými dotacemi.

„I v dalším dotačním období by měly být připravené peníze pro sladkovodní rybáře," prozradil Adolf Vondrka.
Firma loni dodala na trh 220 tun ryb, letos počítá s 250 tunami. Okolo 70 procent ryb vyváží zejména do Německa, Polska a doplňkově do Rakouska a na Slovensko.
Rybářská firma chová z 90 procent kapry, kteří jsou v tuzemsku sezonní záležitostí a nejvíce se prodávají před vánočními svátky.

„Snažíme se o rovnoměrnější prodej ryb během roku. Investovali jsme do naší prodejny, abychom tam mohli uchovávat ryby, a rozšířili  prodejní dobu," dodal.
Ačkoli je kapr podle majitele firmy chuťově nejlepší, lidé často dávají přednost lososovitým rybám. Kapr žije v rybníce čtyři roky, než putuje ke konzumentovi. Má takzvaně pomalu rostoucí maso, které je dietní, a má minimum kostí. Kromě kaprů mívá společnost v nabídce štiky, amury, candáty nebo pstruhy.

„Zhruba před dvěma lety jsme rozšířili chov o pstruhy, máme je na sádkách, na rybnících jim nesvědčí vyšší teploty. Když je grilovací sezona, lidé často chtějí pstruha," vyjádřil se Adolf Vondrka.

Vlastní 40 rybníků

Společnost vlastní 40 rybníků nejen v okolí Lázní Bohdanče, sedm rybníků si pronajímá.
Firma zaměstnává 11 lidí a loni vykázala zisk 1,5 milionu korun a tržby činily 11,7 milio᠆nu korun. V minulých letech tržby stagnovaly a až loni se zlepšily. „Z části se na lepších tržbách podílel maloobchodní prodej a pak také navýšení cen ryb, které šly skokově nahoru v posledních dvou nebo třech letech," uzavřel.