Za středu 19. května ministerstvo zdravotnictví eviduje v Pardubickém kraji 22 nově potvrzených případů covidu-19. To je o polovinu méně než za středu minulý týden a třikrát méně něž předminulou středu.

„Ten sestupný trend začal přibližně od druhé poloviny března a čísla vypadají opravdu dobře,“ řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová. Nemocnice Pardubického kraje po víc než osmi měsících povolily od pondělí také návštěvy u pacientů. V omezeném režimu jeden člověk na půl hodiny se návštěva dostane na standardní oddělení a případně i na intenzivní péči. Nutností je negativní test a doba návštěvy je omezena na půlhodinu.

Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, se od půlky dubna nepřetržitě drží pod hodnotou jedna. To ukazuje na zpomalování šíření, přesto se čtyři pětiny lidí v Česku dál obávají o zdraví svých blízkých a omezení zdravotní péče pro pacienty s jinými nemocemi než koronavirus. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. close Zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění info Zdroj: Deník/Zlata Bauerová zoom_in Zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění

„V porovnání s naším únorových průzkumem se počet lidí, kteří mají strach o příbuzné, nezměnil. O pět procentních bodů ale ubylo lidí obávajících se omezení zdravotní péče mimo covidové pacienty. Zároveň se mezi lidmi snížily obavy z nedostatečné kapacity nemocnic. V dubnu je sdílelo 57 procent veřejnosti, o dva měsíce dříve 67 procent,“ uvedl Martin Spurný ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Strach o své vlastní zdraví má kvůli šíření koronaviru stejně jako v únoru polovina dotazovaných. Počet lidí, kteří od loňského propuknutí epidemie s koronavirem zemřeli, se celorepublikově blíží třiceti tisícové hranici. Za celou dobu epidemie zemřelo v Pardubickém kraji k 19. květnu celkem 1 427 lidí, kteří byli pozitivně testovaní na covid-19.

Centrum pro výzkum veřejného mínění patří pod Sociologický ústav Akademie věd ČR. Výzkum autoři provedli v době od 26. března do 15. dubna mezi tisícovkou lidí z České republiky starších 18 let.

Celý očkovací proces už má v kraji ukončeno přibližně 47 300 lidí. Kraj má přislíbené další vakcíny Pfizeru. „V posledním květnovém týdnu očekáváme dodávku více než 29 tisíc očkovacích dávek, díky tomu připravujeme otevření dalších tří očkovacích míst v Králíkách, Poličce a Lanškrouně,“ řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková s tím, že počítají i se zapojením víkendového očkování. Do budoucna chce vedení kraje najít prostory pro očkování přímo v krajských nemocnicích.

„Ve Svitavách musíme řešit přesun ze stávajícího přízemí Fabriky, protože je jasné, že při rozvolnění v oblasti kultury bude nutné prostor uvolnit. Stejně tak chceme do konce září opustit sál Jana Kašpara v Pardubicích,“ řekl hejtman Martin Netolický. Díky nízkým počtů nakažených od pondělí 24. května bude možné pořádat kulturní akce až pro tisíc lidí venku a pět set uvnitř.