První překažený tábor se odehrál v Rabštejnské Lhotě na Chrudimsku. V průběhu pobytu antigenní test ukázal, že jedno z dětí je pozitivní, PCR test podezření potvrdil. „Tábor byl ukončený z rozhodnutí provozovatele, protože všichni účastníci směřovali do karantény,“ uvedla Lenka Labudová z Krajské hygienické stanice (KHS) Pardubického kraje. Po předčasně ukončeném táboře tak zůstalo v karanténě 92 osob, avšak nákaza se zatím u žádné z nich nepotvrdila.

Celkově se ale epidemiologická situace v Pardubickém kraji nevyvíjí znepokojivě. Počty nově zjištěných nakažených stagnují celorepublikově a mnozí epidemiologové vyjadřují mírný optimismus ohledně dalšího vývoje. A to jak díky zvyšující se proočkovanosti, tak díky novým mutacím viru, které se podle předběžných závěrů nezdají být tak zákeřné jako v předcházejících měsících. Neroste ani počet hospitalizovaných.

Denní vývoj nově zjištěných nakažených v Pardubickém krajiDenní vývoj nově zjištěných nakažených v Pardubickém krajiZdroj: MZČR

„Nelze vyloučit, že během uplynutí karantény u někoho dojde k propuknutí příznaků, přestože jsou výsledky testů nyní negativní,“ dodala Labudová.

Další tábor si děti chtěly užít u Hlinska, pro mnohé ale skončil hned první den. Jednomu z dětí v den příjezdu na tábor přišly výsledky PCR testu, podle nichž bylo dítě nakažené koronavirem. „Tato osoba nestrávila na táboře dlouhý čas, proto šel do karantény jen jeden táborový oddíl,“ vysvětlila Labudová.

Jednalo se o 13 osob, které opustily zážitkový pobyt předčasně, aby zamířily na testy. První testování nákazu neodhalilo u nikoho z nich, stále jsou ale v karanténě. „Jednalo se vždy o jednoho pozitivního na obou z táborů, žádné další případy se zatím naštěstí nepotvrdily,“ řekla Labudová.  

Takto dobré zprávy už ale nepřinesly výsledky účastníků tanečního soustředění, které se uskutečnilo předposlední červencový týden v Horním Bradle. Po jeho plánovaném ukončení odjeli v sobotu nadšení tanečníci do svých domovů. Jedné z účastnic se ale přitížilo, proto zamířila na testy. A výsledky byly pozitivní.

Kvůli nákaze se zase některé tábory musely na poslední chvíli zrušit. „Tábor jsme museli nakonec odřeknout, protože se nám většina dětí odhlásila. Byly na společném táboře, odkud si přivezly koronavirus," řekla organizátorka táborů z Pardubic, která pro děti chystala akční pobyt na jižní Moravě.

„V pondělí jsme měli hlášeno první onemocnění u jedné z účastnic soustředění, řešili jsme to s organizátorkou a nakonec se onemocnění začalo objevovat u více lidí, takže jsme karanténní opatření rozšířili na celou skupinu,“ přiblížila vedoucí protiepidemického oddělení KHS v Chrudimi Jana Daňková. Do karantény a na testy zamířilo všech 158 účastníků. Na začátku tohoto týdne bylo již 48 z nich pozitivních.

V Pardubicích se na týden uhnízdil očkovací kamion. Nechat se naočkovat mohou i lidé bez registrace.
Zájem o očkování bez registrace je velký. Kamion bude i v Letohradě a Lanškrouně

„Bohužel jsou rozesetí po celé republice, máme případy onemocnění z tohoto tábora například v Praze, Královéhradeckém kraji, Olomouckém kraji a dalších,“ dodala Daňková. V Pardubickém kraji je z celé skupiny nakažených 19 osob. „Myslím si, že číslo není konečné, protože účastníků bylo hodně a někteří se testovali déle. Je možné, že se nemoc u některých z nich během karantény ještě projeví,“ řekla Daňková.

Denní vývoj nově zjištěných nakažených v Pardubickém krajiDenní vývoj nově zjištěných nakažených v Pardubickém krajiZdroj: MZČR

Očkování máte za sebou dříve, než se nadějete
Delta mutace ignoruje očkování a šíří se rychleji, tvrdí odborníci