Aktuálně se nástup vysokoškoláků do nemocnic týká celkem 87 studentů posledních ročníků oborů Všeobecná sestra a Zdravotnický záchranář. Do sociálních zařízení nastoupí podle nařízení vlády také 59 studentů ze všech ročníků oboru Zdravotně-sociální pracovník.

„Nemocnice Pardubického kraje momentálně řeší zařazení vysokoškoláků na jednotlivá oddělení podle aktuální potřeby,“ uvedla Jana Holá, děkanka Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Děkanka už v minulém týdnu apelovala na studenty, aby se přihlásili k práci v nemocnicích a nemocnicím v Pardubickém kraji nabídla zprostředkování pomoci studentů zdravotnických oborů. Kvůli situaci kolem koronaviru se zaměstnanci nemocnic ocitli v osobní karanténě nebo byli nuceni zůstat doma s dětmi.

Studenti na výzvu reagovali velice rychle a vstřícně. Fakulta zdravotnických studií také pomůže s programem pro menší skupiny dětí zaměstnanců nemocnici v době uzavření školských zařízení. Už nyní se do této formy pomoci zapojilo také šest akademiků. Společně se studenty pomohou i v call centru, které nemocnice zřizuje pro veřejnost.

Pomoc do zdravotnictví chystá i Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice.

„Ze svých zásob shromažďujeme ochranné pomůcky jako brýle a štíty, které v nejbližších dnech předáme právě Nemocnici Pardubického kraje,“ potvrdil děkan fakulty Petr Kalenda. Na Fakultě chemicko-technologické mohou zájemci získat také informace kolem dezinfekce. Pro Pardubický kraj ji vyrábí a distribuuje s fakultou spřízněná pardubická střední průmyslová škola chemická, která o víkendu získala potřebnou certifikaci od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Ilustrační foto
Litomyšlsko: čtyři nakažení a strach