Všechny články k tématu najdete ZDE

Policejní razie a následné zadržování politiků a úředníků se týkalo pouze radnice a lidí ze stavebních firem. Přestože kraj není v kauze přímo zapojen, plánuje jednat s pardubickým vedením o dalším pokračování ve společných projektech. Jedná se například o investice na pardubickém letišti, převodu pozemků u nemocnice nebo koordinaci oprav dopravních mostů ve městě.

„Všechno bude nyní záležet na tom, jestli město v těch projektech, ke kterým se zavázalo v minulosti, bude přistupovat úplně stejně,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, podle kterého byl zásah na pardubické radnici velkým předělem.

Letiště

Na letišti spolu samosprávy, které vlastní společnost East Bohemian Airport, jež provozuje civilní část pardubického letiště, jednaly například o dostavbě druhého patra terminálu Jana Kašpara. Zároveň politici jednali o rozvoji letiště v oblasti opravárenství letadel nebo stavbě nového hangáru.

Oprava 51 bytů a společných prostor domů ulici Husova v Pardubicích prováděla firma Timra.
Veřejné zakázky a neveřejné informace. Městské soutěže měly předem daného vítěze

„Z naší strany k žádným změnám nedochází. My jsme připraveni dokonce u výstavby druhého patra na odbavovací hale letiště postupovat obdobně, jako při stavbě samotné. To znamená, že jsme připraveni dát příslušnou finanční částku z rozpočtu kraje,“ popsal Netolický s tím, že s městem chce ale jednat o dodržení harmonogramu i financování. Zároveň hejtman sdělil, že dostavění druhého patra není nejnutnější prioritou, protože není vázáno na žádnou dotaci ani nebrání letišti ve zvládání kapacit cestujících.

Dopravní stavby

Pro Pardubáky je důležitá i oprava Wonkova mostu, kterou kraj chystá od února. Rekonstrukci hejtmanství koordinuje s městem, které musí opravit most kpt. Bartoše.

Začít obě stavby zároveň by pro řidiče znamenalo dopravní peklo.

Pardubický Grand projde zásadní rekonstrukcí.
Pardubický Grand se na dva roky zavře. Oživit ho má restaurace a moderní obchody

„Opět záleží na koordinaci, co bude dřív, nebo jestli to bude zároveň. Těch věcí, které musíme společně řešit je velmi mnoho. Obě samosprávy spolu musí komunikovat, ale přestože kraj nefiguruje v žádné z těchto kauz, tak si chceme dosavadní kroky potvrdit,“ doplnil hejtman Netolický.

Pardubická nemocnice

Samosprávy spolu jednaly také o převodu pozemků podél železniční trati a rozšíření areálu nemocnice. Vedení kraje se tak snaží alespoň částečně zmírnit nedostatek parkovacích míst. Další parkovací stání by mohl přinést parkovací dům. Na jeho stavbu ale nejsou peníze, proto hejtmanství uvažuje také o vstupu soukromého investora.

Zdroj: Jiří V. Matýsek/Pardubický deník

Pardubický kraj zároveň dodává, že prozatím žádné projekty ani spolupráci rušit nechce.

„Minulý týden jsme si řekli, že počkáme a nebudeme nyní dělat žádné proaktivní kroky. Počkáme až na se městě v uvozovkách usadí prach, pak můžeme říct, ano za těchto podmínek a parametrů můžeme pokračovat,“ dodal náměstek hejtmana zodpovědný za investice Roman Línek.

Stavba urgentního příjmu v nemocnici v Pardubicích, 26.9.2023
VIDEO: Stavba urgentního příjmu v nemocnici jde do finále. Podívejte se

Kauza související se zadáváním veřejných zakázek města tak má dopad i na další fungování radnice. Už v pondělí 11. prosince se pardubičtí zastupitelé znovu sejdou na mimořádném jednání.

Korupční kauza

Po policejní razii kriminalisté obvinili 19 lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami, které vyhlašoval pardubický magistrát a společnosti, jejichž zřizovatelem je město. Podezřívá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby. Policejní razie se týkala zakázek města a městských firem Služby města Pardubic a Rozvojového fondu Pardubice.

Podle současného primátora Jana Nadrchala (ANO) mohlo jít o osobní selhání lidí, kteří zneužili příležitosti.