Osmnáct handicapovaných dětí vybraných z celé České republiky bude na letošní prázdniny vzpomínat jenom v dobrém. Splnila se jim totiž jejich tajná přání a včera se některé z nich sešly v Integrovaném centru sociálních aktivit, známém jako Kosatec.

Pěti státy za tři týdny: 2076 km

Z Prahy za dětmi přijel vozíčkář Heřman Volf, který jim jednotlivá přání plnil. Před měsícem dokončil čtvrtou a závěrečnou etapu dlouhodobého projektu Cesta za snem, která měla podtitul Křížem krážem Evropou na handbiku. Červencová expedice nazvaná Cesta za sny našich dětí na speciálním kole s ručním pohonem vedla z Prahy až pod vrchol hory Gaustatoppen, severně od norského hlavního města Osla. Výprava na podporu osmnácti handicapovaných dětí z celé České republiky trvala tři týdny, vedla přes pět států a celková délka se vyšplhala na úctyhodných 2076 kilometrů. Každá etapa byla věnována jednomu z vybraných dětí a tím jim Heřman Volf plnil jejich přání, o které si napsaly. Právě děti mohly sledovat přesný pohyb handbikera, což jim umožňoval vyhledávací a monitorovací systém Sherlog, který zapůjčila firma Secar Bohemia.

„Jsem nesmírně šťastný, že se nám podařilo ve zdraví dokončit tak náročnou cestu a splnit, co jsme si předsevzali. Všechny cesty, které jsem absolvoval, byly rozdílné a unikátní, každá z nich mi přirostla k srdci, ale tato, poslední, kdy jsem jel za osmnáct dětí, byla bezpochyby nejkrásnější," řekl včera v Kosatci Deníku Heřman Volf.

Pestrý program slavnosti

Na akci se výraznou měrou podílel Nadační fond Cesta bezpečí, spolupořadatelem byla Česká abilympijská asociace Pardubice, jejíž ředitelka Ivana Dolečková Deníku sdělila: „S Heřmanem Volfem a producentem Miloslavem Doležalem jsme navázali velmi dobrou spolupráci. Do Kosatce jezdí vyprávět o svých cestách, byli hosty i na naší jubilejní abilympiádě letos v květnu. Zároveň jsme rádi, že mezi vybranými dětmi byly i ty z našeho kraje."

Včera si v Kosatci pro vozík přijela Lucie Vrátilová z Luže, motomed získala Jana Skálová ze Šumperka, elektrokolo si přála Eliška Hynčicová z Hranic na Moravě, Adam Peška z Rohovládovy Bělé se těší na počítač ovládaný hlasem a Marie Večeřová z Lipoltic na víkendový pobyt v ZOO Dvůr Králové nad Labem, kam chce pozvat i všechny spolužáky ze své třídy.

Včerejší slavnostní předání v Kosatci měla velice zajímavý doprovodný program. Se šamanským bubnováním v něm vystoupili uživatelé denního stacionáře Mirea. Svoji ukázkou si velkou pozornost vysloužilo Rodinné Integrační Centrum, o.s. – MOZAIKA, které poskytuje canisterapii zejména dětem se zdravotním postižením. Má devět speciálně vycvičených psů a sedm canisterapeutů.