Kostel ve Velinách prochází nutnou rekonstrukcí
Veliny /FOTOGALERIE/ - Zvonice ve Velinách, součást areálu barokního dřevěného kostela svatého Mikuláše, bude zpřístupněna veřejnosti. Celý areál prochází nutnou rekonstrukci.
První práce na zvonici začnou ještě letos, dokončení se plánuje na příští rok.
„Naším záměrem je opravit a turisticky zatraktivnit celý areál kostela, který přešel do vlastnictví obce před více jak rokem. Ačkoliv stojí na prvním místě zájmu samotný kostel, máme své plány i se zvonicí,“ řekl starosta Velin Petr Krejcar.
Podle jeho slov je stav dřevěné zvonice v současné době nevyhovující. „Vnitřní prostory jsou značně zaneseny špínou a je třeba provést i některé stavební úpravy. Poté hodláme zvonici zpřístupnit veřejnosti. Chceme do ní instalovat ukázky pracovních nástrojů potřebných ke stavbě zvonic, informační panely s popsanými pracovními postupy a upozornit na tesařské značky, které se v naší zvonici zachovaly. Pozornost zaslouží i oba velinské zvony, kterým též hodláme věnovat informační panely,“ objasnil své záměry Petr Krejcar a dodal, že v letošním roce se zvonice dočká vyčištění.
„Velinská zvonice je nádherná především svojí architekturou, která je ojedinělá. Podle odborníků patří mezi nejcennější zvonice u nás. Její stav není katastrofální a chystané záměry jsou velmi nadějné,“ zhodnotil plány velinského starosty pražský kampanolog Radek Rejšek, který od roku 1989 jezdí po českých a moravských zvonicích a zaznamenává zvuky zvonů.
Otevře-li se zvonice návštěvníkům, bude potřeba věnovat péči i zvonům.
„Nejsou ve vyloženě špatném stavu, ale je vidět opotřebení. Obzvláště ten velký z roku 1588 je dost vytlučený, neboť srdce bije stále postejného místa, a bude třeba jej otočit o devadesát stupňů. Ve velice dobrém stavu je naopak závěs srdce a je vidět, že se o zvony ve Velinách někdo v minulosti pečlivě staral. Menší zvon je v dobrém stavu a vytlučený není,“ popsal stav zvonů Radek Rejšek.
Právě ten malý zvon se ale pyšní zajímavým primátem. Pochází z roku 1468 a nese pravděpodobně nejstarší zvonový nápis psaný v češtině. Je také „ocejchován“ červenou emailovou barvou.
„Tyto značky se na zvony dělaly v průběhu válečné rekvizice. Je tedy pravděpodobné, že zvon měl za války pohnutý život a byl možná zrekvírován, ale do Velin se vrátil. To by jistě stálo za archivní výzkum,“ doplnil kampanolog Radek Rejšek.
Lukáš Peška