„Ačkoliv jsem žádné oficiální vyjádření, že dotace nebude přidělena, nedostal, připravujeme letní pláž s vypětím všech sil, abychom ji mohli 10. června otevřít," řekl ředitel Aquacentra Pardubice Jiří Vysoudil. Na letní pláži letos nemůžou letos návštěvníci počítat s novinkami. K dispozici budou tradičně stometrový tobogán, vodní číše, skluzavka a vlnobití. Základní celodenní vstupné na letní pláž činí 85 korun, pláž otevírá v 9.30 hodin a zavírá v 19.30 hodin.

Dalším oblíbeným místem vodních radovánek v Pardubicích je koupaliště na Cihelně. To od loňska nabízí oba své 105 metrů dlouhé tobogány k použití zdarma (v ceně vstupenky). Mezi další atrakce patří třeba skokanský bazén s tlakovými okny, kterými lze pozorovat skákající pod hladinou, nebo stěnový vodopád. Základní celodenní vstupné na Cihelně činí 80 korun, otevřeno je od 9 do 20 hodin. Nově můžou návštěvníci s papírovou vstupenkou platit zálohy za půjčení sportovního vybavení v hotovosti. Koupaliště na Cihelně je už v provozu.

Také letní koupaliště v Chrudimi už je otevřeno. Celodenní vstupné tu zůstalo na šedesáti korunách a voda láká ke koupání. "Temperujeme ji, takže má příjemných 25 až 26 stupňů," vysvětlil ředitel městských sportovišť Luděk Marousek. Návštěvníci chrudimského koupaliště mohou dále využít hřiště na plážový volejbal, malý fotbálek či stoly na stolní tenis.

Plovárna ve Slatiňanech se otevře ve čtvrtek 15. června, kdy se zde uskuteční program Dětského dne. Za celodenní pobyt na plovárně dospělí i letos zaplatí padesátikorunu a vstupné pro děti do 15 let činí 35 korun. Kromě plaveckého bazénu a malého bazénu pro neplavce nabídne areál i možnost zahrát si stolní tenis, případně využít hřiště pro beach volejbal nebo fit-park. „Hlavní letošní změnou je vylepšení podmínek pro zákazníky i pro obsluhu občerstvení. Přibylo zde další výdejní okénko, takže už by se neměly tvořit tak dlouhé fronty," říká Miloš Víšek ze slatiňanského městského úřadu.

Koupání v přírodní vodě Sečské přehrady si v těchto dnech začali dosyta užívat rekreanti v sečském autokempu Pláž.
Provoz na skutečském koupališti započal o uplynulém víkendu. Město zde před sezónou provedlo generální rekonstrukci vodního tobogánu a skluzavky, takže teď je kluzná plocha bezešvá. „Každému to tady teď pofrčí jako po másle," směje se ředitel skutečských městských sportovišť Tomáš Kopecký.

Blíží se rovněž zahájení sezóny na přírodním koupališti v heřmanoměsteckém Konopáči. „Zahájíme v každém případě tuto sobotu 10. června. Bohužel ale ještě nemáme napuštěno dost vody. Jsme totiž odkázáni na přírodní potok, který je teď na vodu velmi chudý. Pokud bude vody málo i při zahájení, tak nebudeme moci spustit provoz na tobogánu," konstatuje provozovatel areálu Bohumil Starý.

Letos poprvé se budou muset obejít bez koupaliště lidé v Třemošnici. Město zdejší areál uzavřelo kvůli neúnosně vysokým průsakům vody z bazénu a nyní pracuje na přípravě projektu pro jeho rekonstrukci.   Marek Nečina, Jaroslav Praisler